четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Протести широм Црне Горе: Пред више од 10.000 људи, Митрополит Амфилохије предводио литију у Подгорици; Више од 20.000 грађана у Никшићу; Више хиљада верника у Беранама, Пљевљима, око 15.000 на литији у Бијелом Пољу
Хроника

Протести широм Црне Горе: Пред више од 10.000 људи, Митрополит Амфилохије предводио литију у Подгорици; Више од 20.000 грађана у Никшићу; Више хиљада верника у Беранама, Пљевљима, око 15.000 на литији у Бијелом Пољу

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 04. јануар 2020.

Православни народ широм Црне Горе и вечерас молебанима и литијама пружио отпор богоборној власти због доношења Закона о слободи вјероисповијести.

Митрополит Амфилохије: Оне који су донијели закон гласали су људи који су сваке ноћи у литијама

По повратку пред саборни храм вјерном народу се обратио Митрополит Амфилохије и, између осталог, рекао да су дискриминаторски закон о слободи вјероисповјести изгласали људи који представљају и оне који су сваке ноћи у литијама и да због тога не зна у чије име су усвојили тај закон.

Више од 10.000 људи казало је да су у гласу одговорили Митрополиту да се одричу таквог закона који представља безакоње.

Додао је да се не може на хаосу и безакоњу градити ништа ни у једној души и ни у једном народу, још мање у држави.

„Безакоње је оно на чему почива све зло. Ми кажемо да припадамо демократијама, али та европска демократија се претвара у демонократију. Она је нешто друго од истинске демократије“, казао је Митрополит црногорско-приморски.

Подсјетио је на стару изреку да је глас народа глас Божји. Велики број народа који гласа за посланике налазе се у овим нашим литијама. Питам вас да ли се ви одричете безакоња које је изгласао Парламент?“, упитао је три пута Владика Амфилохије, а сабрани му три пута углас одговорили да се одричу.

Владика се осврнуо и на подршку читавог хришћанског свијета Цркви Божијој у Црној Гори.

„Добили смо поздрав од Патријарха Вартоломеја, и од руског Патријарха, и од римског Епископа, који је такође против било каквог безакоња, и од Онуфрија, Митрополита Украјине. Надамо се да ће се гласови народа широм свијета сјединити са гласањем народа Црне Горе“, рекао је он.

Поручио је да храмови нису грађени да буду ничија својина. 

„Они су грађени да буду Божја својина. Преписивање храмова себи није на овим простором било од времена проклетог цара Дукљанина. Повлачење закона није пораз. То је пораз зла и духа братоубиства, а не људи“, поручио је црногорским властодршцима је Митрополит Амфилохије.

Протојереј Предраг Шћепановић најавио је централно налагање бадњака испред храма у Подгорици у 18:00 часова, наглашавајући да ће те ноћи бадњаке благословити митрополит Амфилохије.

Сјутра је најављен  нови молебан у 18 часова, након чега ће литија ићи до цркве на Крушевцу.

"Они који су донијели закон, ви не знате ста чините. Спремни смо да испијемо голготску чашу као свети мученици Макавеји", казао је протојереј Предраг Шћепановић испред цркве у Толошима.

Он је говорио окупљеним грађанима, у литији од храма Христовог васкрсења до цркве у Толошима.

"Хвала онима сто су доњели закон јер нас не би другачије ујединили", рекао је Шћепановић.

 У Подгорици је након служења молебана у храму Христовог васкрсења, кренула литија ка цркви у Толошима.

На челу литије налази се митрополит МЦП Амфилохије.

Колона у којој се креће литија дуга је око километар, а из МЦП су за "Вијести" казали да вечерас има знатно више од 10.000 људи.

Док литија прилази кроз подгоричко насеље Толоше, окупљенима, који ходају носећи упаљене свијеће или иконе,  придружују се мјештани. 

Највећи број вјерника који стоје на бранику својих светиња свакако се очекује у Никшићу, као и у Подгорици гдје митрополит црногорско-приморски Амфилохије предводи молитвени ход улицама Подгорице, који ће у 19 часова кренути испред Саборног храма Христовог Васкрсења, послије одслуженог Молебана Пресветој Богородици.

Молитвена шетња у Подгорици кренула је. Вјерници иду у колони до Цркве Светих Макавеја у Толошима, након чега ће ићи назад до Саборног храма.

Окупљенима ће се испред цркве у Толошима обратити протојереј Предраг Шћепановић

У Подгорици је након служења молебана у храму Христовог васкрсења, кренула литија ка цркви у Толошима.

На челу литије налази се митрополит МЦП Амфилохије.

Прије почетка литије свештеник Бранко Вујачић апеловао је на грађане да током литије не носе национална и партијска обиљежја, као и да не бацају петарде.

Окупљенима ће се испред цркве у Толошима обратити протојереј Предраг Шћепановић.

Обраћање митрополита очекује се по повратку литије у Саборни храм.

У Саборном храму Христовог васкрсења раније је одржан вечерашњи  молебан.

Унутрашњост храма испуњена је грађанима, а ред оних којих чекају са иконама је од улаза у храм до булевара.

Најмасовнија литија у Никшићу: Незапамћен број окупљених вјерника, достојни Никшићани чврсто на бранику своје Цркве и православља

Молебан је одржан вечерас са почетком у 18 часова у Саборном храму Светог Василија Острошког, а по завршетку кренула је литија коју предводи епископ будимљанско-никшићки Јоаникије.

Хиљаде вјерника окупило се и вечерас у Никшићу да учествују у молебану и литији на позив Епархије будимљанско-никшићке и да на тај начин поруче да се неће помирити са скандалозним Законом о слободи вјероисповијести, којим власти покушавају отети имовину СПЦ у Црној Гори. Никшићани вечерас јасно показују како се бране наша Црква и православље.

Владика Јоаникије: Прави хришћани су спремни на борбу не огњем и мачем, него истином, правдом и спремношћу да се жртвују за цркву и вјеру

Епископ будимљанско-никшићки Јоаникије је окупљеним верницима поручио да се ради о дискриминацији и кршењу Устава Црне Горе, који прописује да су све вере равноправне.

„На делу није тако. Власти у Црној Гори склопиле су уговоре и регулисали односе са свим осталим традиционалним верама у Црној Гори и ми то поздрављамо. Са нашом црквом којој припада преко 70 одсто грађана Црне Горе нису хтели ни да разговарају, него су нам променили закон, према којем могу да нам одузму све цркве, светиње и манастире“, казао је Јоаникије.

Литији је према процени Митрополије црногорско-приморске присуствовало више од 20.000 грађана.

Према речима епископа Јоаникија, народ је својим изласком јавно посведочио противљење неправди и показао да су прави хришћани спремни на борбу не огњем и мачем, него истином, правдом и спремношћу да се жртвују за цркву и вјеру.

„Ако држава и суверенитет стоје на грађанину, а тако је у свим уређеним државама, онда је само ваш вечерашњи излазак у Никшићу и широм Црне Горе био довољан да разумна власт повуче овај закон из процедуре и да га радикално измени уз дијалог са својом црквом“, казао је Јоаникије.

Он је додао да је довољно да се измени оно што је за њих неприхватљиво и да се примене Устав Црне Горе и међународни стандарди који прописују слободу вере.

Како је казао Јоаникије, народни скупови који се организују свако вече су најефикаснији вид борбе против неправде.

Молебан је одржан вечерас са почетком у 18 часова у Саборном храму Светог Василија Острошког, а по завршетку кренула је литија коју предводи епископ будимљанско-никшићки Јоаникије.

Више хиљада грађана Берана и данас се у 16 сати окупило испред зграде Општине

Грађани Берана се данима већ мирно окупљају у порти манастира Ђурђеви ступови на молебан у знак протеста због Закона о слободи вјероисповијести.

Више хиљада грађана Берана и данас се у 16 сати окупило испред зграде Општине, у центру, одакле су пошли у мирну литију до манастира Ђурђеви ступови.

Окупљени су на поласку скандирали "не дамо светиње".

Колона се затим кроз парк упутила читавом ширином улице 29. новембар, и била је непрегледно дуга.

Грађани Берана се данима већ мирно окупљају у порти манастира Ђурђеви ступови на молебан у знак протеста због Закона о слободи вјероисповијести.

Међу њима је свакодневно градоначелник Берана Драгослав Шћекић (СНП) и велики број локалних функционера из те и других партија које врше власт у овом једином опозиционом граду на сјеверу Црне Горе.

Манастир Ђурђеви ступови у Беранама задужбина је Немањиног синовца Првослава Немањића и стар је 806 година.

Из тог периода у Беранама је и манастир Шудикова који је био у средњем вијеку чувено сједиште фреско-сликарске и преписивачке школе.

Тадашњи умјетници из овог манастира осликали су и свјетски познати фреску Гавран храни светога Илију у манастиру Морача.

У манастиру Ђурђеви ступови данас столује епископ будимљанско-никшићки Јоаникије.

Беранци послали Вучићу поруку: Слушај оца Гојка

Беранци су са литије у Беранама упутили поруку предсједнику Србије Александру Вучићу да "послуша оца Гојка".

Они су у порти манастира Ђурђеви ступови развили транспарент на којем је писала "Вучићу послушај оца Гојка".

Више хиљада грађана Берана и данас се у 16 сати окупило испред зграде Општине, у центру, одакле су пошли у мирну литију до манастира Ђурђеви ступови.

"Вучић нека дође као државник у посјету држави. Озбиљно, вишедневно, плански и најављено. Вјерски празници нијесу прилика за то. Поготово не у ситуацији када се боримо за права Цркве, а не било које нације или етничке групе", казао је раније Ректор цетињске Богословије,  Гојко Перовић, у интервјуу за Дан.

Жабљаћани након молебана, поново кренули у литију

Након молебана у цркви Светог Преображења велики број Жабљачана и вечерас је кренуо у литију.

Вјерници у Бијелом Пољу са упаљеним свијећама прошетали у литији

Велики број вјерника и вечерас се окупио на молебану и литији од цркве светих Апостола Петра и Павла до цкрве светог Николе у Никољцу. Око 15 000 Бјелопољаца, готово сво православно становништво овога краја, вечерас послије молебана Мајци Божијој, је изашло у протесну шетњу улицама овога града, да покаже своје неслагање са неправдом над мајком Црквом у Црној Гори, уједињено око својих епископа и свешенства.

Литији се кретала од Цркве Светих апостола Петра и Павла до Цркве Светог Николе у Никољцу.

Бесједећи послије молебана протојереј ставрофор Милан Станишић је подсјетио на ријечи Господа, гдје се двоје или троје сабере у моје име ја сам са њима”.

“Нас је ових дана у овоме храму и око овог храма сабрано много више од двоје-троје, али се сабирамо у име Божје, и ради прослављања имена Божјег и наших угодника. Прије свега ту смо да се помолимо Пресветој Дјеви Богородици која нам је родила Сина свога и Спаситеља Господа Исуса Христа, ради нас и ради нашега спасења”, казао је  Станишић.

Он је позвао вјернике да буду достојанствени у исказивању свог протеста против изгласавања закона о вјероисповијести и да слушају своје епископе и митрополита и чине оно што они благосиљају.

Преко 500 Мојковчана у литији

Након молебана у цркви Христовог рождества , неколико стотина Мојковчана, предвођени свештенством, кренули су у још једну литију , у знак протеста против недавно усвојеног Закона о слободи вјероисповијести.

Према оцјену учесника, у литији је било преко 500 грађана.

„Сваке вечери, након молебана у 17 сати у нашем храму , крећемо у литију да искажено свој однос према усвајању Закона о слободи вјероисповијести. Тако ће бити и наредних дана. Све нас је више и све смо јединставенији“- тврде учесници. 

Молебан се сваке вечери одржава и у колашинској цркви светог Димитрија. Колашинци ће прву литију улицама града организовати у суботу вече. 

Мојковац

Као и претходне вечери, стотине Мојковчана исказују противљење срамном Закону о слободи вјероисповијести.

Пљевља, више хиљаде грађана у литији: Неће бити у опасности само Света тројица него и Хусеин пашина џамија

Више хиљада Пљевљака и вечерас окупило се испред цркве Свете Петке у Пљевљима како би исказали своје незадовољство због усвајања Закона о слободи вјероисповјести.

 

Након молебана који је служио владика Милешевски Атанасије литија је кренаула улицама града. Вјерници су у рукама носили иконе. 

На раскрсници код зграде Општине присутнима се обратио отац Радомир Никшевић из Херцег Новог који је истакао да су Пљевљаци постали примјер Црној Гори и читавом српском народу како се бране светиње и како се чува људско достојанство. 

"У светом писмом се помињу синови таме и синови свјетлости. На несрећи нашу синови таме су изгласали закон о отимачини храмова и светиња наше цркве. Неко је рекао са правом и тако треба да их зовемо то су светокрадице. До сада то није било у нашем народу сада имамо и то. Они који хоће да украду светиње, али не само наше светиње, јер не може закон селективно да се односи. Зато нам је драго и благодаримо нашој браћи муслиманима широм Црне Горе који су схватили да неће само овај закон ако се усвоји бити у опасности Света тројица него и Хусеин пашина џамија. Јер онај ко је спреман да краде светињу свог народа онда ће свакако прије украсти светињу арода коме не припада. Ми смо сви један народ, али ми смо народ који хоће да сачува своје достојанство, свој идентитет. Наши су преци хиљаду година градили идентитет. Они нам краду светиње не ради светиња они хоћЕ да нам украду идентитет, да нас заведу у други народ. То им не дамо“, рекао је Никшевић, преносећи окупљенима благослов митрополита Амфилохија.  

Он је казао да нема тога који ће успјети да разбије јединство нашег народа и јединство нашег свештенства.

„Хвала вам Пљевљаци и само наставите док не повуку овај закон. Ако неће да га повуку нека га врате поново у Скупштину“, рекао је Никчевић. 

Литија је потом прошла улицом Краља Петра И и Тровом до Цркве Свете Петке гдје се вјерујућем народу обратио еписком Милешевски Атанасије.

Присуством молебану и литији Пљевљаци су опет масовно пружили снажан молитвени отпор богоборној власти због доношења дискриминаторског закона о слободи вјероисповијести.

И вјерници из Херцег Новог одлучни у одбрани светиња.

"Крсни ход" у Бару

Више хиљада људи у шетњи градом коју је црква назвала "крсни ход".

Плужине: Пивљани и вечерас шетали градом 

И у Плужинама је вечерас организовсна литија коју је предводило свештенство уз присуство.великог броја Пивљана.

Котор: И Бока подигла свој глас против одузимања светиња

У Котору је одржан молитвени скуп верника. Окупљени су шести дан заредом изразили протест против закона о слободи вероисповести.

 (Вијести, ИН4С, mitropolija.com)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер