четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Протести Баска због одбијања легализације партије "Сота"
Хроника

Протести Баска због одбијања легализације партије "Сота"

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 03. април 2011.

Више десетина хиљада људи протестовало је у Баскији тражећи од шпанске владе да легализује нову странку која се залаже за независност те области и која се одриче насиља сепаратистичке организације ЕТА.

Шпански Врховни суд 24. марта је одбацио да легализује странку "Сорту" и забранио јој учешће на локалним изборима у мају наводећи да је она само нова верзија "Батасуне", политичког крила терористичке организације ЕТА. "Сорту" може да се жали Уставном суду, али ће пресуда вероватно бити донета после избора 22. маја.

На скупу је необично за сепаратистичке протесте у Баскији било приметно одсуство застава те области као и парола са захтевима да се ослободе ухапшени чланови ЕТА. Демонстранти су уместо тога носили натписе попут "За нормализацију баскијске области, легализација сада".

"Сорту", странка основана 7. фебруара, исход је интезивних дебата у оквиру сепаратистичких група повезаних с ЕТА на којима је закључено да бомбе и меци више нису делотоворан начин борбе за независност Баскије од Шпање и Француске.

Шпанска влада је више пута поручила да "Батасуна" и њени чланови морају одбацити ЕТА и осудити насиље да би могли имати легални статус и учествовати у политичком животу Баскије.

ЕТА је прогласила прекид ватре у септембру а у јануару затражила стално примирје, што је учинила и 11 пута током своје 40-годишње историје. Последњи пут је трајно примирје затражила 2006, али је то завршено експлозијом бомбе у ауту на мадридском аеродрому при чему је убијено двоје људи.

У активностима ЕТА од краја 1960-их убијено је више од 825 људи. Њу терористичком организацијом сматрају Шпанија, Европска унија и САД.

(Вести онлајн)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер