четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Протест Србије због смањења буџета и људства УНМИК-а
Хроника

Протест Србије због смањења буџета и људства УНМИК-а

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 16. април 2009.

Србија је оштро протестовала због најављеног смањења буџета и људства за косовску мисију УН, сматрајући да ће, на тај начин бити угрожена способност УНМИК-а да администрира Косовом, те спроведе план у шест тачака о коме су се, претходно договорили Београд и шеф УН Бан Ки Мун.

Србија је од Савета безбедности Уједињених нација затражила да предузме одговарајуће мере како би се стабилизовала ситуација око УНМИК-а и осигурала примена мандата те мисије у складу са резолуцијом 1244 Савета безбедности УН из јуна 1999. године.

"Необезбеђивање средстава за владавину права у предлогу буџета је разлог за озбиљну забринутост, понајвише јер се од Еулекса очекује да буде статусно неутралан и подређен УНМИК-у. Такође, предлог буџета не укључује средства за спровођење плана у шест тачака који су постигли Генерални секретар УН и највиши званичници Републике Србије", наводи се у писму достављеном председавајућем Савета безбедности за април, мексичком амбасадору Клоду Хелеру.

Српски захтев одмах је подржала Русија, чији је амбасадор при УН Виталиј Чуркин рекао новинарима да смањивање буџета и броја службеника мисије светске организације на Косову "доводи у питање поштовање резолуција Савета безбедности и међународног права уопште."

Србија је, такође, упозорила да ће предвиђено смањење броја службеника УНМИК-а проузроковати низ проблема на разним пољима, укључујући полицију, царину и судство, а имаће негативан утицај на спровођење споразума, пре свих оног о слободној трговини у централној Европи, ЦЕФТА.

"Република Србија је посебно забринута због неисуњавања дела мандата специјалног изаслзаника генералног секретара који се односи на потписивање закона које је донела косовска скупштина, те позивањем на илегалан акт једностраног проглашења независности провинције, који је у супротности Повељом УН, међународним правом и Уставом Србије", наводи се у писму у који је Интернет портал Радио-телевизије Србије има увид.

Сједињене Америчке Државе и Велика Британија, који подржавају захтев косовских Албанаца да се укине мисија УН на Косову, још су раније најављивали да ће дефинисање новог буџета УНМИК-а бити прилика да се значајно умањи утицај мисије светске организације на развој ситуације у тој покрајини.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер