четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Протест радника у Српској фабрици стакла у Параћину: Ово је смишљено да ми, радници останемо без ичега на улици, без динара; никога није брига шта ће сутра бити са нама
Хроника

Протест радника у Српској фабрици стакла у Параћину: Ово је смишљено да ми, радници останемо без ичега на улици, без динара; никога није брига шта ће сутра бити са нама

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 22. септембар 2017.

Радници Српске фабрике стакла у Параћину, данас су у "5 до 12" изашли пред капију предузећа и протестовали због стечаја који је отворен у крагујевачком Привредном суду. Они су незадовољни и тврде да је држава крива за агонију стакларе. Повицима и скандирањем натерали су стечајног управника да изађе пред њих и појасни тренутни статус фабрике.

Некадашњи параћински гигант је на коленима. Радници Стакларе не мире се са чињеницом да ће већина њих завршити на бироу рада. Компанија је отишла у стечај јер није измиривала дугове фирми Вексилум из Чачка којој дугује 47 милиона евра.

"Ово је смишљено да људи остану без ичега, на улици без динара. Без социјалног програма и никога није брига шта ће сутра бити са њима", каже Слађана Петровић, радница Стакларе.

"Идемо пред Владу да протестујемо. Да изађу да нам објасне зашто ово овако. На шта ово личи. По 40 година људи раде, иду на улицу, као када излазе из затвора", додаје радник Зоран Станојевић.

Зграду бившег генералног директора, а сада стечајног управника стаклари су блокирали. Није им дозвољено да уђу, па се после неког времена појавио управник. Нагласио је да Српска фабрика стакла остаје да производи, јер би прекид у старту направио штету од 30 милиона евра. Део радника ће бити ангажован по уговору, остали на биро.

"Стечај се спроводи у два правца. Један је неки план реорганизације, који може да се поднесе у року од 90 дана, и ако га повериоци усвоје, поступа се по плану реорганизације. У случају да се у 90 дана не усвоји никакав план реорганизације, или га нико не поднесе, суд доноси решење о банкротству", каже стечајни управник Саша Јовановић.

Лидери синдиката виде сценарио као и у осталим лоше приватизованим српским фабрикама.

"Од једне фабрике која је имала перспективу купује се будзашто, за мале паре. Остаје очишћена од свих дугова. Држава више нема право ни на дугу за гас, оно што смо направили и за струју, рекао је Живојин Матејић из Самосталног синдиката СФС.

"Неизвесна је судбина. Од јуче у стечају. То се нико није надао. Фабрика ради и у већем капацитету него што је радила", објашњава Бобан Никодијевић из УГС Независност.

Стечајни управник Стакларе обавестио је раднике, да је прузео сва управљачка права од Управног одбора и генералног директора, али да сваку његову одлуку мора да одобри Привредни суд у Крагујевцу.

Судбина Српске фабрике стакла је у рукама повериоца. Од њих зависи да ли ће предност дати реорганизацији компаније или ће се одлучити на продају Стакларе као правног лица у стечају.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер