субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > 'Протест милиона' у Египту
Хроника

'Протест милиона' у Египту

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 01. фебруар 2011.

Стотине хиљада Египћана преплавило је данас централне делове Каира због протестног штрајка на којем се очекује да ће се окупити милион људи који траже одлазак председника Хоснија Мубарака.

Демонстранти, од којих су многи махали египатским заставама или носили транспаренте, окупљају се осмог дана протеста на главном тргу Тахрир.

Уједињене нације су, у међувремену, саопштиле да је, према незваничним извештајима, током демонстрација широм Египта погинуло више од 300 људи, пренео је АФП.

"Број жртава се свакодневно повећава, а непотврђени извештаји показују да је можда убијено чак 300 људи, повређено више од 3.000, а стотине су ухапшене", изјавила је данас у Женеви висока комесарка УН за људска права Нави Пилај.

Новоизабрани Мубараков потпредседник Омар Сулејман почео је јутрос разговоре са представницма опозиције обећавши реформе. Војска је такође обећала да неће користити силу против грађана који протестују већ осми дан и прогласила захтеве демонстраната легитимним.

Међутим, демонстранти на централном Тахрир скверу у Каиру, који су ту провели ноћ без обзира на полицијски час, тврде да настављају са акцијом све док Мубарак не одступи са власти. "Једина ствар коју ћемо прихватити од њега је да се попне у авион и оде", каже за Ројтерс 45-годишњи адвокат Ахмед Хелми.

Непосредно после синоћњег оглашавања армије, потпредседник нове владе Омар Сулејман појавио се на државној телевизији и објавио да ће почети дијалог са политичким странкама о неким од захтева демостраната, укључујући уставне и законодавне реформе.

Сулејман је рекао да му је председник Мубарак поверио задатак да изнесе конкретне предлоге и временски оквир за њихово спровођење.

Потпредседник владе је такође рекао да ће се у окрузима у којима су забележене неправилности током прошлогодишњих парламентарних избора, гласање поновити.

Војска која је практично држала Египат још од збацивања монархије 1952. године биће главни играч у одлучивању ко ће да замени Мубарака, и неки очекују да ће задржати знатну моћ док истовремено буде уводила реформе које би задовољиле демонстранте.

У овом тренутку, Сулејман представља војску, не Мубарак, оценио је Фаваз Гергес из Лондонске школе за економију.

Врх армије је синоћ саопштио да је присуство војске на улицама за добро грађана, да би осигурали њихову безбедости и добробит.

"Оружане снаге неће прибећи употреби силе против нашег великог народа", наведено је у саопштењу војске.

То је прва изричита потврда војске да неће пуцати на демонстранте, од када је у петак изашла на улице да би помогла полицији у одржавању мира.

Египатски опозициони лидер Мохамед ел Барадеј поручио је јуче хиљадама демонстраната у центру Каира да побуна против власти председника Хоснија Мубарака "не може бити заустављена".

"Ви сте повратили своја права и оно што смо почели не може бити заустављено", рекао је он маси, која је одговорила са "Доле Мубарак!"

У понедељак увече, на државној телевизији прочитано је Мубараково писмо новом премијеру, у којем се захтева да у средишту економских реформи буду свакодневни проблеми грађана, као и то да се започне дијалог с политичким странкама о уставним и законодавним реформама.

Чини се да управо такве потезе Мубараку предлажу западне земље.

У Лондону је објављено да су се амерички председник Обама и британски премијер Камерон сложили да је Египту потребна "уредна транзиција ка демократској влади" а не, како је касније појашњено, "екстремизам или још ауторитарнији систем владавине".

Сличан став изразили су министри спољних послова ЕУ на састанку у Бриселу.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер