Хроника

Пропали преговори са владом, пољопривредници настављају блокаду путева

Штампа
уторак, 31. мај 2011.

Пропали преговори са министром пољопривреде о повећању субвенција. Пољопривредници настављају блокаду путева. Блокирани магистрални путеви у Војводини. Онемогућени прилази Новом Саду и Београду. Око двадесет трактора на паркингу испред зграде Владе Војводине.

Преговори министра пољопривреде Душана Петровића и представника пољопривредника завршени су без успеха. Пољопривредници траже субвенције какве су биле 2010. године, када су субвенционисана газдинства до 100 хектара, док је Министарство понудило повећање понуде на 30 хектара, са садашњих десет. Пољопривредници настављају блокаду путева.

Незадовољни пољопривредници из Војводине кренули су тракторима ка Београду. Полиција их је зауставила, па су у прекиду путни правци из Новог Сада, Сремске Митровице, Титела, Зрењанина преко Ченте, Панчева, Опова и Ковина, ка Београду.

Око седамдесет трактора стигло је вечерас на паркинг испред зграде Владе Војводине. Они су тракторе паркирали на службени паркинг испред зграде владе, а полиција није интервенисала.

Пољопривредници су поручили да намеравају да преспавају пред зградом Владе Војводине, одакле желе да наставе пут према Београду.

Земљоратници из Панчева и Ковачице, са неколико стотина трактора, блокирали су око поднева оба пута која воде од Београда до Панчева.

Они су раније данас покушали да стигну до Београда, како би протестовали испред зграде Владе Србије и Министарства пољопривреде, али је полиција одбила да их пропусти.

Градоначелница града Панчева Весна Матијевић и председник Скупштине града Тигран Киш обишли су пољопривреднике.

Око 2.000 пољопривредника кренуло је из Суботице, Сомбора, Кикинде, Бачке Паланке, Панчева, као и из сремских општина, незадовољни и због смањене површине пољопривредног земљишта које се субвенционише.

Пољопривредници су раније упутили протестна писма председнику Србије Борису Тадићу, премијеру Мирку Цветковићу, министру пољопривреде Душану Петровићу и премијеру Војводине Бојану Пајтићу.

Министарство пољопривреде најавило је раније да ће регистрована газдинства ове године добијати 14.000 динара по хектару, и то не за више од десет хектара. Док мали произвођачи и стручњаци оцењују да је та мера добра, велики произвођачи сматрају да ће бити оштећени.

Промена аграрне политике

Помоћник министра пољопривреде Милош Миловановић рекао је Тањугу да "не види разлог за протест и за незадовољство".

"Зна се да је развој сточарства приоритет рада Министарства, да је основна идеја подстицања сточарске и ратарске производње кроз производњу сточне хране са додатом вредношћу и пласман на трећа тржишта", рекао је Миловановић, реагујући на негодовања земљорадника.

Миловановић је додао да је неопходно направити промену аграрне политике "у смислу ограничавања давања, а снажнијег подстицања сточарске производње".

Влада Србије је, иначе, данас усвојила програме кредитирања аграра који ће омогућити пољопривредницима инвестирање у биљну и сточарску производњу, опреме и механизацију као и грађевинске објекте, уз субвенционисану каматну стопу од осам одсто на годишњем нивоу.

За ту намену из буџета биће издвојено 2,7 милијарди динара, за делимично финансирање камата и осигурање кредита пољопривредницима, а регистрована пољопривредна газдинства моћи ће да подигну кредит у максималној износу од пет милиона динара и периодом отплате до 36 месеци.

(РТС)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]