четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Професор Радослав Стојановић, један од оснивача ДС, преминуо у 81. години
Хроника

Професор Радослав Стојановић, један од оснивача ДС, преминуо у 81. години

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 31. август 2011.

БЕОГРАД - У Београду је данас преминуо др Радослав Стојановић (1930-1911), професор Правног факултета, дипломата и један од 13 оснивача Демократске Странке. Стојановић је био оштар опозиционар режиму Слободана Милошевића, а децембра 1989. године је заједно са још 12 сабораца основао Демократску странку, прву опозициону странку у Србији.

У богатој професионалној каријери био је, између осталог, амбасадор Србије у Холандији од 2006. године и правни саветник Министарства спољних послова Вука Драшковића. У изјави Танјугу Драшковић је рекао да му је Стојановић био "професор, пријатељ и саоборац".

"За снове о бољој Србији са истим жаром и сагоревањем борио се и на трговима буне, као демонстрант пред полицијским кородонима, као професор права и као амбасадор", рекао је Драшковић.

Стојановићев одлазак оставио је празнину у политичкој, али и правној јавности Србије, посебно на Правном факултету у Београду где је био редовни предавач.

Професор Војин Димитријевић, Стојановићев колега са факултета, са којим је у исто време започео каријеру као асистент, рекао је Тањугу да је велика штета што ће глас човека који је до јуче врло корисно и позитивно деловао у јавности, сада да ућути.

Он је подсетио да је заједно са Стојановићем успео да на Правном факултету "стави на ноге" предмет Међународни односи и то поред, како је рекао, "свих сметњи неких догматских људи".

"Ми се нисмо увек слагали, али сам мислио да је мој однос са њим пример како треба да се понашају интелектуалци у Србији", изјавио је Димитријевић и додао:

"Он се у оним тешким временима супротстављања Милошевићевој суманутној визији Србије добро показао као оснивач ДС и касније као човек који се у свакој прилици залагао за интересе Србије".

Један од оснивача Демократске странке др Владимир Глигоров памти професора Стојановића управо из оснивачких дана, као једног од изузетно разумних и разложних људи.

"Он је у том почетном друштву које се окупило у Демократској странци имао посебно конструктивну улогу код разматрања међународних аспеката положаја наше земље, и колико се сећам, залагао се за неутралност тадашње Југославије", рекао је у краткој изјави за Танјуг Глигоров.

Професор Стојановић је рођен у Обреновцу 1930. године. Завршио је Правни факултет у Београду на коме је докторирао из области међународног права. Од 1960. до пензионисања 1996. године био је предавач на предметима Међународно јавно право и Међународни односи. Од 1983. до 1985. године био је шеф Катедре за међународно право и међународне односе на Правном факултету у Београду.

Један од највећих дипломатских тријумфа професора Сројановића, према многима, било је његово успешно заступање Србије у спору поводом тужбе за геноцид коју је поднела Босна и Херцеговина Међународном суду правде у Хагу.

Приредио је обимну, двотомну књигу докумената - Србија пред Међународним судом правде у Хагу и објавио низ других дела, између осталих "Међународни односи" , "Југословенски федерализам" , "Сила и моћ у међународним односима".

Био је члан Демократске странке, ДСС и Српског покрета обнове.

Сахрана је у петак.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер