Хроника

Професор Огњен Радоњић о докторату Синише Малог: И основац може да утврди да ли је нешто преписивано - од 126 цитата наведена су тачно само два

Штампа
петак, 19. јул 2019.

"Седам одсто плагираног текста је сасвим довољно да се донесе коначна одлука о докторату Синише Малог. Основац ноже да утврди да ли је неко нешто преписивао, ако су од 126 цитата наведена тачно само два, шта вам више треба", каже професор Огњен Радоњић.

Подсетимо, предмет оспорене докторске дисертације министра финансија Синише Малог враћен је Факултету организационих наука на поновно одлучивање, одлучено је на седници Одбора за професионалну етику Београдског универзитета.

Раније је Стручна комисија ФОН-а закључила да докторат Малог није плагијат.

 Професор Огњен Радоњић поднео је оставку на чланство у Већу научних области правно-економских наука Универзитета у Београду. Претходно је и професор Слободан Првановић са инстутута за физику, заменик члана Одбора за професионалну етику Београдског универзитета, поднео оставку. Радоњић у образложењу оставке наводи да одлука универзитетског органа јасно сведочи о неповратној деградацији система високог образовања у Србији.

Професор Радоњић каже да у одлуци Одбора за професионалну етику види трослојан проблем.

"Први је само саопштење, Одбор се састао на основу три поднете жалбе. Ми смо добили саопштење где нам је речено да је мишљење ФОН-а контрадикторно, а требало је да се објави саопштење Одбора где су потписани сви чланови и одговори на наводе жалби. Мислим да је направљен пропуст, мене занима жалба коју је координоирао Теодоровић, ту је наведено нових 30 страница плагираног текста, да ли се то разматрало, где су се загубили нови докази. Други проблем је што се у саопштењу каже да је мишљење нејасно и непотпуно, шта је то конкретно нејасно и непотпуно? Ако је нешто нејасно они су имали могућност да затраже нове информације од свих учесника и лица, то нису урадили, већ су поништили одлуку Научно-наставног већа ФОН-а, и вратили је онима који су се већ три пута изјаснили да је преписивање дозвољено. И треће је то што је саопштење издато без било чијег потписа".

Радоњић је, такође, нагласио да је Филозофском факултету ретроактивно одузето 66 буџетских места. "Само нама, а неким другима су дата. Да ли ја то да доживим као политички реваншизам? Па како другачије. Код нас се одржавају трибине... Сад ми треба да позовемо родитеље, који једва састављају крај с крајем, да им кажемо да деца нису на буџету".

Радоњић је истакао да не жели да седи ни у једном органу Универзитета, који, како је рекао, није способан да заштити акта која је донео.

"Одбор је морао да се води кодеском професионалне етике. Не ради се овде о компетентности, нити о преузимању одговорности, нити о мудрој одлуци како је рекла ректорка, већ о одлуци која је требало да буде донесена у односу на правна акта. Моја обавеза као професора је да обезбедим да су сви студенти једнаки, овом одлуком је послата порука да су неки једнакији. Ако председник каже да је диплома небитна, која је онда моја функција".

Како је рекао, иако извештај наводи да је седам одсто текста плагирано, Радоњић наводи да је у овом случају битна намера преузимања, а не количина.

"Деградирају се етика, аутномија, стручност, знање, достојанство свих оних који су дипломе зарадили поштено. Кључ државе су образовање, наука и здравство. Сви знамо какво нам је здравство, а погледајте положај учитеља, наставника, васпитача".

Каже и да га мотивише нада у боље сутра.

"Ја сам се одлучио за јавне наступе јер сматрам да је то не само моја дужност, већ сам и ја ангажован од стране грађана и осећам дужност да делујем у њиховом интересу. Ја мислим да је моја активност пријатељска, покушај да се заштити интерес Универзитета".

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]