четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Професор Кристијан Екер у писму Вучићу поводом случаја „Шинаватра“: Живим у Србији 12 година, за мене нема држављанства; Нису ме никада свргнули са власти и осудили због корупције, нити ми треба стан у „Београду на води“
Хроника

Професор Кристијан Екер у писму Вучићу поводом случаја „Шинаватра“: Живим у Србији 12 година, за мене нема држављанства; Нису ме никада свргнули са власти и осудили због корупције, нити ми треба стан у „Београду на води“

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 14. август 2019.

Италијан Кристијан Екер који већ 12 година живи у Србији, где предаје на Филозофском факултету у Новом Саду, упутио је отворено писмо председнику Србије Александру Вучићу, осврћући се на случај "Шинаватра". Он је у писму изразио жаљење што не може да добије српско држављанство, поручујући Вучићу да чека његово позив.

"Поштовани председниче Вучићу, слушао сам са великим интересовањем ваш одговор о полемици везаној за давање држављанства Србије бившој премијерки Тајланда Јинглук Шинаватри. 'Доведите људе у нашу земљу, боље да доводимо људе, много смо их изгубили захваљујући сиромаштву у које су нас ставили'", подсетио је он на недавну изјаву председника.

Екер је у писму рекао да је странац, и да сматра себе Европљанином са италијанским пасошем, који већ скоро 12 година живи у Србији. Предаје италијански на Филозофском факултету у Новом Саду, не може да добије српско држављанство, а после толико година у Србији, све што може да добије је стални боравак.

"Нису ме никада свргнули са власти и осудили због корупције у својој земљи. Радио сам у Италији са студентима са инвалидитетом, у кол центру, онда у Аустралији у једној основној школи, пре него што сам се запослио на Филозофском факултету у Новом Саду. Могао бих да добијем српско држављанство под условом да оженим девојку која има српско држављанство. Искрено, желео бих да га добијем због чињенице да радим у Србији, а не због племенске логике", навео је Екер.

Он је Вучићу поручио и да чека његов позив да му "уручи то држављанство", а можда, како је рекао, то чекају и сви странци који већ годинама раде у Србији.

"Каже Сафета Бишевац у Данасу да, како бисте добили српски пасош, морате да имате везу у Београду и још ако бисте купили стан у Београду на води... Ја не питам толико. Не треба ми стан у Београду на води. Мени више одговара Детелинара у Новом Саду. Има пуно зеленила и становници су симпатични и одувек су ме одушевљавали својом иронијом. Али то не прави никакву разлику, и Детелинара је Србија!", закључио је тај Италијан у писму.

(Н1, Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер