субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Славиша Орловић: Други круг не значи пораз Александра Вучића
Хроника

Славиша Орловић: Други круг не значи пораз Александра Вучића

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 30. март 2017.

Професор Факултета политичких наука Славиша Орловић оценио је у Новом дану телевизије Н1, да је највећа енигма првог круга председничких избора да ли ће бити другог круга. Чак и уколико га буде, Орловић не верује да би опозиција могла да се уједини око једног кандидата.

Орловић је навео да би већа излазност повећала шансу да другог круга буде, јер се тиме диже лествица од 50 одсто плус један глас, колико је кандидатима потребно за победу у првом кругу. Истиче да на излазност може утицати више фактора – од временских услова, преко значаја избора до личног уверења грађана да њихов глас може да одлучи.

Професор ФПН-а сматра да је питање да ли ће бити другог круга управо највећа енигма председничких избора. Поред тога, каже да је отворено питање и како ће се понашати неодлучни гласачи, да ли ће бити протестног гласања (попут тзв. белих листића на изборима 2012), и коначно – ко ће бити другопласирани кандидат у првом кругу. Подсећа да различита истраживања говоре да би то могао да буде и Саша Јанковић, и Вук Јеремић, али и Лука Максимовић, познатији под псеудонимом Љубиша Прелетачевић Бели.

Орловић сматра да би за гласачи Александра Вучића могли да буду изненађени уколико њихов кандидат не победи у првом кругу, али истиче да то не значи и његов пораз. Судећи по досадашњем понашању опозиционих кандидата, каже да не верује да би сви могли да стану иза једног опонента Вучићу у другом кругу, јер се многи до сада нису јасно изјаснили да би такву подршку пружили, тако да не искључује могућност да неки кандидати опозиције на крају подрже и Вучића.

Избори нису референдумски

Гост Новог дана каже и да нема утисак да су предстојећи избори референдумски, јер на то не указују ни унутрашњи ни спољнополитички разлози. С једне стране, у опозицији не постоје односи око заједничког кандидата, а с друге стране нема спољних импулса да су промене у Србији потребне, чак супротно, подсећа он.

Осврћући се појединачно на кампање председничких кандидата, Орловић је рекао да Вучићева кампања има елементе државног маркетинга, и да су му и прилог ишле посете немачкој канцеларки Ангели Меркел и руском председнику Владимиру Путину, али и актуелна посета председника Томислава Николића Кини, од које се очекују значајни економски ефекти. Вучићу у прилог иде и то што је иза њега стала цела владајућа коалиција, чиме се избегава расипање гласова, указује Орловић, али ипак додаје да је питање до које мере бирачи одређених странака следе апеле партијских лидера. Но, како је питање да ли ће симпатизери социјалиста гласати за Вучића, тако је питање да ли ће гласачи ДС-а закружити Јанковића, наводи Орловић.

Када је реч о кандидатима опозиције, Орловић подсећа да ни Саша Јанковић, ни Вук Јеремић нису лидери странака што, како каже, отвара питање какве су њихове даље амбиције – да ли ће се председничким изборима окончати њихова каријера, да ли ће се после избора приклонити некој од постојећих странака или ће правити нове партије? Јанковић и Јеремић, како каже, нису могли да се кандидују без подршке опозиционих странака, јер им је потребна њихова инфрастуктура, али примећује да се страначки лидери, нпр. Драган Шутановац или Борис Тадић, готово не појављују у кампањи, тако да је питање колико ће опозиционе странке профитирати од председничких избора.

Код Белог има нечег што суштински није добро

Говорећи о феномену Љубише Прелетачивића Белог, Орловић каже да је све кренуло као нека врста младалачког зезања, али да је прерасло у нешто дубље што, како каже, суштински није добро јер носи атмосферу антиполитике, антипартијских ставова, разочарања, незадовољства понудом владајућих и опозиционих партија, и служи као нека врста друштвеног вентила. Сагласан је са оценом Зорана Пановића да ко на изборима остане испод Белог нема шта да тражи у политици и истиче да не искључује да поједини кандидати имају мање гласова него што су сакупили потписа.

Орловић је оценио да је у кампањи било и неколико “глупости”, па је тако нпр. Забрана концерта Влада Георгијева у Смедереву нанела више штете владајућој коалицији и додатно мобилисала противнички табор, као што су и оптужбе на рачун Наташе Јеремић удахнуле ветар у једра Вуку Јеремићу. “Ако водите негативно кампању, можете рачунати да вам се врати као бумеранг”, упозорава Орловић.

Професор је на крају поручио да не верује у пароле политичара о бољем животу, и да би свако требало да уреди сопствено двориште, свој живот, а самим тим и живот у Србији.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер