Хроника

Продаја „Телекома” уништава српску информациону индустрију

Штампа
понедељак, 15. новембар 2010.

Продајом „Телекома Србија" знатно ће се смањити посао домаће телекомуникационе индустрије и могућност да се млади запосле, због чега би и будућност електротехничких и електронских факултета у Србији и РС била угрожена

Ово се наводи у петицији коју је потписала група од 103 међународно афирмисана стручњака из дијаспоре, углавном електроинжењера, и око 20 професора на америчким и канадским универзитетима, који захтевају да се обустави продаја најпрофитабилније српске фирме.

Једна од потписница петиције, Александра Смиљанић, иначе бивша министарка телекомуникација и професор ЕТФ-а, каже да је логично очекивати да страни купац отпусти велики број запослених, јер „Телеком" има инфраструктуру која се градила деценијама, па нема притисак конкуренције.

Профит иде ван Србије

Тако ће се, упозорава Смиљанићка, битно смањити обим посла домаће информационо-комуникационе (ИКТ) индустрије, а млади стручњаци ће одлазити у иностранство у још већој мери.

- „Телеком" има приход од милијарду евра, из којег се значајан део издваја за куповину опреме и услуга домаћих компанија. Кад се „Телеком" прода, држава више неће моћи да утиче на то да се купује од домаћих фирми и тако подстиче развој домаће индустрије. Јер, странци ће користити своје добављаче. Дакле, следи нам одливање прихода „Телекома" у друге државе и отпуштања у домаћим фирмама - тврди бивша министарка. Она указује да је таква политика веома лоша јер ИКТ индустрија доноси велике приходе, а захтева мала улагања.

Поповић: Угрожена будућност стручњака

Потпредседник ДСС-а Ненад Поповић сматра да би Влада морала да размотри све гласнија упозорења стручне и широке јавности да продаја „Телекома" може да има негативне и несагледиве последице по привреду, економију и развој Србије.

- Телекомуникације су индустрија будућности, а од „Телекома" у Србији живи велики део мале и средње привреде. Његовом продајом Влада угрожава будућност важног технолошког дела наше привреде и младих стручњака, који треба да се запосле и остану да живе у Србији - каже за Пресс Поповић.

- Највеће улагање је у стручњаке, мало у рачунаре и софтвере, а профит је огроман. И уместо да развијамо ту индустрију, ми је уништавамо?! Продајом „Телекома" и квалитет студија ће деградирати, јер професори неће имати могућности да кроз сарадњу с индустријом стекну практична искуства која ће пренети студентима - каже Смиљанићка и додаје да су сва 103 стручњака спремни да помогну стручним саветима и својим међународним искуством у ефикасној организацији „Телекома".

Ко ће да се вози путевима

Дејан Мировић, члан председничког колегијума СРС, каже да је поднео захтев Скупштини да се по хитном поступку расправља о „Телекому", јер нема никаквог оправдања да се у јеку кризе продаје фирма која доноси око 130 милиона евра нето добити.

- Власт каже да ће новац од продаје да уложи у инфраструктуру. А телекомуникације су за државу исплативије од инфраструктуре! Молим вас, па ко ће се возити тим путевима? Отпуштени из „Телекома"? Пензионери и грађани, који ће плаћати знатно скупље услуге након продаје те фирме?! Упозорења да се „Телеком" задржи све су гласнија, због чега се отвара питање легитимитета продаје - прича Мировић.

Аутор: Б. Бојић

(Прес)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]