Početna strana > Hronika > Prodaja „Telekoma” uništava srpsku informacionu industriju
Hronika

Prodaja „Telekoma” uništava srpsku informacionu industriju

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 15. novembar 2010.

Prodajom „Telekoma Srbija" znatno će se smanjiti posao domaće telekomunikacione industrije i mogućnost da se mladi zaposle, zbog čega bi i budućnost elektrotehničkih i elektronskih fakulteta u Srbiji i RS bila ugrožena

Ovo se navodi u peticiji koju je potpisala grupa od 103 međunarodno afirmisana stručnjaka iz dijaspore, uglavnom elektroinženjera, i oko 20 profesora na američkim i kanadskim univerzitetima, koji zahtevaju da se obustavi prodaja najprofitabilnije srpske firme.

Jedna od potpisnica peticije, Aleksandra Smiljanić, inače bivša ministarka telekomunikacija i profesor ETF-a, kaže da je logično očekivati da strani kupac otpusti veliki broj zaposlenih, jer „Telekom" ima infrastrukturu koja se gradila decenijama, pa nema pritisak konkurencije.

Profit ide van Srbije

Tako će se, upozorava Smiljanićka, bitno smanjiti obim posla domaće informaciono-komunikacione (IKT) industrije, a mladi stručnjaci će odlaziti u inostranstvo u još većoj meri.

- „Telekom" ima prihod od milijardu evra, iz kojeg se značajan deo izdvaja za kupovinu opreme i usluga domaćih kompanija. Kad se „Telekom" proda, država više neće moći da utiče na to da se kupuje od domaćih firmi i tako podstiče razvoj domaće industrije. Jer, stranci će koristiti svoje dobavljače. Dakle, sledi nam odlivanje prihoda „Telekoma" u druge države i otpuštanja u domaćim firmama - tvrdi bivša ministarka. Ona ukazuje da je takva politika veoma loša jer IKT industrija donosi velike prihode, a zahteva mala ulaganja.

Popović: Ugrožena budućnost stručnjaka

Potpredsednik DSS-a Nenad Popović smatra da bi Vlada morala da razmotri sve glasnija upozorenja stručne i široke javnosti da prodaja „Telekoma" može da ima negativne i nesagledive posledice po privredu, ekonomiju i razvoj Srbije.

- Telekomunikacije su industrija budućnosti, a od „Telekoma" u Srbiji živi veliki deo male i srednje privrede. Njegovom prodajom Vlada ugrožava budućnost važnog tehnološkog dela naše privrede i mladih stručnjaka, koji treba da se zaposle i ostanu da žive u Srbiji - kaže za Press Popović.

- Najveće ulaganje je u stručnjake, malo u računare i softvere, a profit je ogroman. I umesto da razvijamo tu industriju, mi je uništavamo?! Prodajom „Telekoma" i kvalitet studija će degradirati, jer profesori neće imati mogućnosti da kroz saradnju s industrijom steknu praktična iskustva koja će preneti studentima - kaže Smiljanićka i dodaje da su sva 103 stručnjaka spremni da pomognu stručnim savetima i svojim međunarodnim iskustvom u efikasnoj organizaciji „Telekoma".

Ko će da se vozi putevima

Dejan Mirović, član predsedničkog kolegijuma SRS, kaže da je podneo zahtev Skupštini da se po hitnom postupku raspravlja o „Telekomu", jer nema nikakvog opravdanja da se u jeku krize prodaje firma koja donosi oko 130 miliona evra neto dobiti.

- Vlast kaže da će novac od prodaje da uloži u infrastrukturu. A telekomunikacije su za državu isplativije od infrastrukture! Molim vas, pa ko će se voziti tim putevima? Otpušteni iz „Telekoma"? Penzioneri i građani, koji će plaćati znatno skuplje usluge nakon prodaje te firme?! Upozorenja da se „Telekom" zadrži sve su glasnija, zbog čega se otvara pitanje legitimiteta prodaje - priča Mirović.

Autor: B. Bojić

(Pres)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner