Хроника

Проблем који се прећуткује: Шта ће бити с америчким нуклеарним бомбама смештеним у Турској?

Штампа
субота, 19. октобар 2019.

Лоши односи САД и Турске због турске офанзиве у Сирији враћају питање - треба ли САД да уклоне нуклеарне бомбе које су одавно распоређене у бази у Турској?

О овом осетљивом питању се у америчкој јавности ретко прича, наводи агенција Бета.

То је компликована ствар из више разлога, укључујући и чињеницу да је дугогодишња политика америчке владе да не признаје јавно локације свог нуклеарног оружја у иностранству. И поред тога, готово да је јавна тајна да је око 50 америчких термонуклеарних бомби Б-61 ускладиштено под јаком стражом у ваздухопловној бази Инџирлик, на југу Турске.

Председник Доналд Трамп је ове недеље имплицитно признао постојање нуклеарки у Турској када је на питање новинара о безбедности бомби одговорио да је "сигуран у то".

Уклањање оружја - дипломатски проблем

Турска, савезница у НАТО, према неким наводима је домаћин америчким нуклеарним бомбама већ 60 година. Бомбе би у случају нуклеарног рата избацили амерички авиони. Аранжман с базом Инџирлик је део политике НАТО којом се Турска и друге чланице повезују са циљем савеза да се рат спречи преко релативно мале количине нуклеарног оружја стационираног у Европи. Уклањање тог оружја би због тога представљало дипломатски проблем.

Не постоје докази да је нуклеарно оружје у Инџирлику непосредно угрожено, али су односи Вашингтона и Анкаре можда и на историјском минимуму, а рат у Сирији је постао још комплекснији и непредвидљивији. Инџирлик се налази око 150 миља од границе са Сиријом.

Америчко-турски договор о привременом заустављању офанзиве у Сирији успорио погоршање односа

Америчко-турски договор о привременом заустављању турске офанзиве против курдских бораца у Сирији је можда успорио погоршање односа две земље али су они свеукупно веома лоши.

"Путања њиховог понашања током последњих година је била ужасна. Хоћу рећи, они испадају из западне орбите", рекао је у недељу амерички министар одбране Марк Еспер, додавши да је Турска купила руске противракетне системе упркос више пута поновљеним америчким упозорењима да то не чини.

Пентагон је у јулу искључио Турску из свог програма развоја авиона Ф-35 јер је Анкара одбила да обустави куповину руског ПВО система С-400. То је био велики ударац за америчко-турске односе и многи у САД су се запитали да ли је Турска поуздан савезник.

Ерик Еделман: "Верујем да је оружје безбедно"

Некадашњи амерички амбасадор у Турској Ерик Еделман, који је такође званичник у Пентагону, у петак је изјавио да верује да је нуклеарно оружје у Турској безбедно и да је његово премештање ризично.

"Не залажем се за предузимање корака који би потенцијално могли да усмере размишљање Турске на развој сопственог нуклеарног одвраћања", рекао је Еделман и додао да је турски председник Реџеп Тајип Ердоган такву могућност поменуо у септембру.

Ипак, неки амерички експерти за контролу наоружања тврде да би бомбе које се тренутно налазе у Инџирлику биле безбедније у некој другој чланици НАТО.

Пентагон је одбио да коментарише.

Око 150 комада америчког нуклеарног оружја распоређено по Европи

"Америчка политика је да нити потврђујемо нити демантујемо присуство или одсуство нуклеарног оружја на било којој општој или одређеној локацији. САД не говоре о премештању нуклеарног оружја, капацитетима за његово складиштење у САД или у иностранству нити о плановима за било коју од тих активности", рекао је портпарол Пентагона Јураја Орланд.

Нуклеарне бомбе у Турској су део мреже од око 150 комада америчког нуклеарног оружја у Европи. Експерти наводе да су оне, поред Турске, распоређене у Белгији, Италији, Немачкој и Холандији.

(Б92) 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]