четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Привредна комора Србије: На Косову српских 224 милијарде долара
Хроника

Привредна комора Србије: На Косову српских 224 милијарде долара

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 02. октобар 2010.

Привредна комора Србије очекује од Владе да у разговорима са Приштином покрене питање статуса српске имовине на Косову и Метохији.

Аеродром у Приштини

"Вредност укупне непокретности на Косову и Метохији на коју право полаже држава Србија, њена друштвена и јавна предузећа, је око 220 милијарди долара, а вредност приватне имовине више од 30.000 српских породица које су протеране по доласку међународних трупа је најмање четири милијарде долара", рекао је агенцији Бета сарадник ПКС Бранислав Гулан.

Према речима Гулана, "само имовина 1.358 предузећа са Косова и Метохије, чија се приватизација приводи крају, а припадају српским фирмама, процењује се на више од 1,5 милијарди долара".

Приватизација на Косову и Метохији је, како је истакао, спровођена "без претходног утврђивања власништва, супротно Резолуцији 1244 Савета безбедности УН и директно на штету власника предузећа из Србије, која је и највећи власник капацитета на Косову и Метохији".

Гулан је подсетио да Фонд за развој Србије има власничке уделе у око 150 предузећа на Косову и Метохији у вредности од око 140 милиона евра, а потраживања ван Косова и Метохије према предузећима са Косова и Метохије износе више од 190 милиона евра.

"Само имовина Електропривреде Србије у јужној покрајини процењује се на три милијарде евра", казао је он и додао да књиговодствена вредност Железница Србије на Косову и Метохији, инфраструктура и возна средства, премашује 200 милиона евра.

Војна имовина са непокретностима и земљиштем, рачунајући и војни аеродром код Приштине, како је рекао, процењује се на 95 милиона евра.

Гулан је казао да је "узурпирано и милион катастарских парцела обрадивог земљишта, ливада и шума које вреде 50 милијарди евра" и додао да непокретна имовина у власништву Срба чини 58 одсто имовине на Косову и Метохији.

"На Косову и Метохији налази се и 15,7 милијарди тона угља лигнита слабијег квалитета, али који може да се експлоатише два века, а његова вредност је процењена на око 400 милијарди евра", рекао је он.

Сарадник ПКС је навео да "резерве цинка и олова износе око 46 милиона тона, магнезита осам милиона тона, боксита више од 1,6 милиона тона, а значајни су и извори воде, лежишта геотермалне енергије, као и око 580.000 хектара пољопривредног земљишта".

У ПКС ипак оцењују да без обзира какав статус у односу на Србију Косово и Метохија буде имало у будућности, не сме се запоставити економски аспект сарадње, јер је то тржиште од два милиона становника.

За пет месеци ове године, према подацима Републичког завода за статистику, укупан промет између Србије и Косова и Метохије износио је 139,1 милиона долара, са суфицитом на страни Србије од 137,8 милиона долара.

У 2009. промет између централне Србије и покрајине Косово и Метохија износио је укупно 338,7 милиона долара, од чега је испорука робе из Србије вредела 336,1 милион долара, а набавка са Косова и Метохије 2,1 милион долара.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер