субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Привреда очекује даље инфлационе тензије наредних месеци
Хроника

Привреда очекује даље инфлационе тензије наредних месеци

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 08. мај 2011.

Инфлационе тензије ће се, према најновијим прогнозама Института за тржишна истраживања (ИЗИТ), појачавати у следећа три месеца, да би у летњим месецима дошло до њиховог благог попуштања.

Тако у следећа три месеца на раст цена указује 80 одсто анкетираних привредника, док нити један од њих не указује на смањивање цена својих производа, наведено је у новом билтену ИЗИТ

Но, у наредних шест месеци смањује се број дела анкетиране индустрије која рачуна са растом цена својих производа на 29 одсто, у односу на са 45 одсто у прошломесечном извештају ИЗИТ

Истина, и даље се не појављују анкетирани произвођачи који очекују смањење цена својих производа - исто као и у априлу, што је још увек последица обазривости и неизвесности око даљих ценовних тенденција како на домаћем, тако и на иностраном тржишту, навели су у ИЗИТ.

Па ипак, већ јунски извештај би могао показати и прве анкетиране произвођаче који могу рачунати са снижавањем цена својих производа током летњих месеци, посебно у условима јачања вредности домаће валуте.

Шестомесечне ценовне пројекције уливају извесни дашак охрабрења у погледу смиривања инфлационих притисака у домаћој привреди.

Иначе, и у тромесечним и у полугодишњим предикцијама, најосетнији ценовни притисак присутан је код анкетираних произвођача сировина и репроматеријала.

И у наредни три и шест месеци преовлађују суздржана блага оптимистична размишљања у погледу будућег пословног амбијента у Србији.

Тај оптимизам је пригушен у значајној мери због инфлаторних турбуленција, слабе домаће тражње и појачане неликвидности која се додатно погоршава заоштравањем рестриктивне кредитно-монетарне политике Народне банке Србије, навели су у ИЗИТ.

Опрезни оптимизам присутан је по свим робним групама, а темељи се углавном на стабилизацији девизног курса динара и појачаној иностраној тражњи и ценама сировина на светском тржишту.

Како су домаћи привредници највећим делом нето увозници, то им је јачање домаће валуте, посебно у условима бременитих кредитних оптерећења, појачало оптимистичне погледе на услове привређивања.

У наредна три и шест месеци рачуна се са благом динамиком раста физичког обима индустријске производње. Та позитивна очекивања условљена су више на очекивању раста иностране, него домаће тражње.

Позитивна динамика прилива како домаћих, тако и иностраних поруџбина је нешто на шта се рачуна у наредна три и шест месеци, наглашеније у потоњим предикцијама. Но, у обе временске диоптрије предвиђања, по свим робним групама се рачуна са растом прилива укупних наруџбина.

(Танјуг)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер