четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Приштинска штампа: Могућ излаз из кризе је избор председника договором
Хроника

Приштинска штампа: Могућ излаз из кризе је избор председника договором

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 29. март 2011.

Приштинска штампа у коментарима на одлуку Уставног суда о прекршеном поступку приликом избора председника Косова наводи да је излаз из садашње ситуације у избору председника прихватљивог за шири политички слој. "А сада консензуални председник", "Косово без председника", "Неко га је прекршио", наслови су на првим странама најутицајнијих дневних листова у Приштини након одлуке да је избором Беџета Пацолија за председника Косова 22. фебруара Косова прекршен Устав.

Из канцеларије досадашњег председника Пацолија у понедељак није дата никаква изјава, а сам Пацоли није виђен у јавности. Лист "Коха диторе" пише да је избор Беџета Пацолија за председника био у супротности са уставом Косова и демократским параметрима везаним за тај избор, те да је одлуком суда аутоматски оставила Косово без председника и да је излаз из настале ситуације још увек нејасан.

Лист "Зери" тражи одговорност након одлуке Уставног суда. "Уставни суд је избор Беџета Пацолија за председника Косова прогласио неуставним. Још увек није речено ко је прекршио Устав и какве ће бити последице нити да ли ће то спречити поновни избор председника", пише "Зери". Да ли је то урадио председник Скупштине Јакуп Краснићи заједно са Скупштином, сви посланици или само они који су били у сали који нису поштовали један члан Устава па је тако избор председника постао неуставан и у супротности са демократским нормама, нека су од питања која лист поставља. "Ко је заиста прекршио устав и које ће бити последице тога сазнаће се наредних дана. Оно што се сада зна је да од понедељка Косово нема легитимног председника", закључује лист.

Дневник "Косова сот" пише да је Уставни суд поново у централној улози другом одлуком о неком председнику, после одлуке о бившем председнику ДСК Фатмиру Сејдијуу да је прекршио Устав. Уставни суд Косова оценио је јуче да је избором председника Косова Беџета Пацолија у Скупштини Косова прекршен Устав, односно члан 86. Устава који одређује процедуру избора. Уставни суд у саопштењу не наводи детаље прекршене процедуре приликом избора председника Косова, али констатује да је Пацоли изабран неуставно. Жалбу Уставном суду за кршење процедуре избора председника Косова поднели су опозициони Демократски савез Косова и Алијанса за будућност Косова.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер