субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Приштина послала поруку ЕУ да више неће да плаћа струју потрошену на северу КиМ
Хроника

Приштина послала поруку ЕУ да више неће да плаћа струју потрошену на северу КиМ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 19. март 2018.

Приштина послала поруку Европској унији да више неће плаћати електричну енергију потрошену на северу Косова и Метохије, пренела је РТК.

Поруку Приштине ЕУ званично ће, према телевизији КТВ, пренети бивши немачки министар животне средине Клаус Тепфер, који је из немачке владе именован за посредника да помогне у решавању проблема по питању електричне енергије између Београда и Приштине.

Шеф делегације Приштине у дијалогу у Бриселу Авни Арифи потврдио је за КТВ да ће се о питању енергетике расправљати на следећем састанку Београда и Приштине у Бриселу.

Европска мрежа оператера преносних система електричне енергије (ЕНТСО) је саопштила да је повучено 113 гигавата енергије више од производње на КиМ, што је довело до празнине у снабдевању електричном енергијом. Као резултат тога, наводе, европска мрежна фреквенција одступила је за скоро шест минута, а процењује се да ће Приштини бити потребно око пет милиона евра за надокнађивање несташице енергије.

Електромрежа Србије објавила је прошле недеље да је системска фреквенца електричне енергије у континенталној Европи била умањена због недостатка од 113 гигават сати електричне енергије, а узрок том недостатку је константо одступање од програма рада од стране КОСТТ (Косовске електромреже) у периоду јануар-фебруар 2018.

ЕМС је нагласила да је КОСТТ од 3. марта престао са неовлашћеним преузимањем електричне енергије, након притисака од стране релевантних институција, те је повећање одступања синхроног времена заустављено.

Иначе привремене институције у Приштини 6. марта су саопштиле да намеравају да покрију трошкове неплаћених рачуна на северу покрајине, а премијер косовске владе Рамуш Харадинај рекао је тада да је то неопходан потез јер је КОСТТ суочена са могућношћу да буде искључена из ЕНТСО.

Најављено је да ће енергетика бити једна од тема наставка техничког дијалога у Бриселу који ће се од данас водити до 21. марта, а представници привремених институција у Приштини окривљују Београд за, кажу "блокаду енергетског споразума".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер