петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Приштина: Одржана "Парада поноса", Рамуш Харадинај подржао одржавање параде
Хроника

Приштина: Одржана "Парада поноса", Рамуш Харадинај подржао одржавање параде

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 10. октобар 2018.

 У Приштини је одржана Парада поноса, у склопу Недеље поноса, којој је циљ подизање свести и оснаживање ЛГБТИ особа, као и подизање свести у друштву о различитим сексуалним оријентацијама и родним идентитетима.

Ту манифестацију је подржао и премијер Косова Рамуш Харадинај који је оценио да је сексуално опредељење индивидуално право које свако друштво треба да поштује. 

"Велика је срећа да као млада држава имамо Устав који обезбеђује индивидуална права за све. ЛГБТИ популација и Недеља поноса ће имати институционалну подршку, како би били слободни и сигурни да представе своју оријентацију", написао је Харадинај на фејсбуку. 

Парада под мотом "У име слободе" друга је која се одржава у Приштини. Након прве параде, ЛГБТИ особе су се суочиле са дискриминацијом, па је ове године њихов захтев слобода и безбедност за ту заједницу. 

Паради присуствују амбасадори акредитовани на Косову, шефица канцеларије ЕУ Наталија Апостолова, градоначелник Приштине Шпенд Ахмети док је из Владе Косова дошла само министарка за европске интеграције Дурата Хоџа. 

Парада поноса је почела у 11.30 на Тргу Скендерберг испред Владе и Скупштине Косова, а завршена на Тргу Захир Пајазити, преко пута Гранд хотела Приштина. Организатори су невладине организације које штите права ЛГБТ заједнице, и које заступају поштовање људских права.

Приштински медији преносе да је истраживање Националног демократског института показало да се само три одсто испитаника изјаснило да би прихватило чињеницу да им је дете ЛГБТ, док се 97 одсто изјаснило да не би допустили да у кући живе са чланом те заједнице.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер