среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Пријепоље: Малинари наставили блокаду магистралног пута и подигли шаторе, најављују шире протесте по Србији; Слађана Станковић: Не пристајемо на уцене Ане Брнабић - остајемо на улици; поједини привредници су бахати и насрћу на нас
Хроника

Пријепоље: Малинари наставили блокаду магистралног пута и подигли шаторе, најављују шире протесте по Србији; Слађана Станковић: Не пристајемо на уцене Ане Брнабић - остајемо на улици; поједини привредници су бахати и насрћу на нас

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 05. јун 2018.

Малинари из Пријепоља, Прибоја, Ивањице и Ужица, који већ четврти дан блокирају магистралу ка Црној Гори, најавили су да ће радикални протест наставити све док им се не обрати председник Србије, Александар Вучић.

– Разговарали смо са представницима локалне самоуправе у Пријепољу, који су предложили да уклонимо барикаде и наставимо са разговорима. Међутим, одлучили смо да настављамо протесте све док председник не дође на разговор – рекао је за наш лист Муаз Дедовић, представник Удружења „Лимска долина”, који каже да је на барикадама на магистралном путу било око 300 произвођача.

Малинари који, од суботе блокадом саобраћајнице ка Црној Гори, код Пријепоља, захтевају да цена малине буде 180 динара огорчени су изјавом премијерке Ане Брнабић и поручују да на уцене неће пристати.

Дејан Јовановић: Протестима малинара се придружују и произвођачи са административне границе с Косовом

Протесту малинара у Пријепољу придружују се и пољопривредници из села на административној граници с Косовом, изјавио је вечерас представник произвођача малина из тог подручја Дејан Јовановић. "Малинари из краја Пољаница, односно села Трстена, које је тик уз административну линију с Косовом, крећу у протесте. Пружамо пуну подршку колегама у другим деловима Србије, удружићемо се њима. Ми смо на Коридору 10, већ смо се скупили и ако треба блокираћемо саобраћајнице у нашем крају. Одлучни смо у намери да истрајемо у протесту и нико не неће моћи да нас сломи", рекао је Јовановић агенцији Бета.

Према његовим речима, у том крају 300-400 породица живи од малина и њихов опстанак је доведен у питање због енормно ниских најављених откупних цена у години када је и род лош, односно због небриге државе која је "дигла руке" од произвођача.

"Ми немамо интернет на административној линији са Косовом, потпуно смо скрајнути и о свему чујемо последњи. Желимо да се зна да и ми постојимо и да смо у огромном проблему. Комплетно се придружујемо штрајку, потписујемо се и крећемо. Незадовољство је превршило чашу. Да држава повећава незарађене плате и пензије преко нас малинара, то је грехота", навео је Јовановић.

Додао је да ће пољопривредници из Пољаница протестовати и због високих цена горива 8. јуна.

 

Председник војвођанског удружења "Малина-Ратково" Данило Шћепановић казао је да се малинари из Војводине такође придружују протесту.

Премијерка је саопштила да ће представници државе разговарати са малинарима „када се буду понашали одговорно и када буду одблокирали магистралу“, те да ће „од министра пољопривреде тражити да са њима не разговара, јер је то“, како је поручила, „погрешан сигнал – да кад год имате захтев, одете, блокирате путеве и тако практично уцењујете Владу да се види са вама“.

– Сва власт је у њиховим рукама и могу да нас приме или да одбијају да разговарају са нама. Због премијеркиног условљавања, ништа нам не преостаје, него да будемо на улици. Људи су револтирани и огорчени њеном изјавом, али то нам је дало додатни мотив да истрајемо у нашим захтевима, казала је за Данас Слађана Станковић, председница Удружења пољоривредних произвођача Ужице које је, уз удружења малинара „Лимска долина“ из Пријепоља и Прибоја, организатор протеста.

Пријепољски Клуб привредника је данас најавио да ће компаније, које су чланице те асоцијације, бити принуђене да око 2.000 запослених упуте на принудни одмор или да их отпусте, јер трпе велике штете због блокаде магистрале. Клуб је позвао државу да реагује, а поједини предузетници су најавили и тужбе против малинара.

„Поједни предузетници понашају се бахато, насрћу на наше људе и мисле да могу да раде шта хоће само зато што су богати, па су покушали да пробију блокаду. С друге стране, велика подршка стиже нам од других привредника, који нам доносе сокове, воду и храну и на томе смо им захвални“, казала је Станковићева и поручила да малинари неће одустати до испуњења захтева.

Владан Попадић, председник Скупштине истог Удружења, казао је за Данас да је председник општине Пријепоље Драгољуб Зиндовић предложио да организује одлазак представника малинара на разговор са премијерком Брнабић и шефом државе Александром Вучићем, под условом да одблокирају магистралу.

„То није била званична понуда, већ је он то само предложио и рекао да ће нам се јавити ако са њима успе да ступи у контакт. Међутим, не могу ја да донесем одлуку о томе, већ о томе мора да се изјасни наш Управни одбор и чланови Удружења“, поручио је Попадић.

Ширимо протесте на целу Србију

Протести у Пријепољу се настављају, а биће их ускоро у осталим деловима земље - поручили су из Савеза "Српска малина" после неуспелих преговора са хладњачарима у Ужицу.

Малинари су након протеста у Пријепољу блокирали магистрални пут од Пријепоља ка Црној Гори. Они су подигли и шаторе, решени да се не склоне све док не добију гаранције да ће малине бити плаћене по цени од 180 до 200 динара по килограму.

Алтернативни пут кроз Пријепоље оспособљен је и нису велике гужве, а локални привредници унајмили су неколицину радника, који дежурају на кључним местима алтернативног пута код Ивањског моста и раскрснице у Шарампову.

Радници регулишу саобраћај тако што комуницирају телефоном, те се возила пуштају наизменично и задржавања су минимална.

Због протеста малинара саобраћај је у потпуности обустављен за све категорије возила на магистралном путу код Пријепоља и возила се упућују на алтернативне путне правце, саопштио је АМСС. Један од могућих је пут преко Новог Пазара и граничног прелаза Шпиљани, а други је преко Босне.

(РТВ - Данас, Политика)

Видети још:

Н1: Маријан Ристичевић и Александар Мартиновић у Скупштини Србије примили малинаре који су против блокаде - уопште није било речи о откупној цени малине; Након састанка с "подобним малинарима" - одбор о чинчилама

Привредници Пријепоља: Ако малинари не уклоне блокаду магистралног пута ка Црној Гори, отпустићемо 2.000 радника из својих фирми, а против малинара поднети тужбу

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер