Хроника

Пресс: За Телеком Србија ће се надметати „Дојче телеком“ и „Телеком Аустрија“

Штампа
четвртак, 17. фебруар 2011.

Мада је седам компанија откупило документацију за куповину 51 одсто „Телекома Србија", озбиљне понуде ће, по свему судећи, доставити само „Дојче телеком" и „Телеком Аустрија", сазнаје Пресс.

Економисти сматрају да су обе компаније врло озбиљне у својој намери да освоје српско тржиште и поручују Влади да не сме да иде испод цене од 1,4 милијарде евра!

Прво се од „Телекома" опростила компанија „Франс телеком", а убрзо се могло чути да су тим путем кренули и руски „Вимплком" и турски „Турксел", као и „Америка мовил", у власништву мексичког милијардера Карлоса Слима. Тиме је прича враћена на почетак, када су се Немци и Аустријанци и помињали као највероватнији купци.

То су озбиљни играчи

Професор Економског факултета у Београду Љубодраг Савић сматра да би најбоље било да се тендер поништи и тиме заврши „неславна епизода продаје 'Телекома'".

- Судећи на основу онога што се дешавало у претходних неколико месеци, пре свега са избором приватизационог саветника, па са продужењем рока, ствари око продаје 51 одсто српског телекома не иду како се то очекивало. И, највероватније је да ће се, како се већ спекулише, цела прича свести на две врло озбиљне компаније - „Дојче телеком" и „Телеком Аустрија". И једна и друга имају своје мотиве и верујем да су врло заинтересоване да буду присутне на нашем тржишту - каже Савић.

Он наводи и да је задата цена за „Телеком" спорна.

- Стоти пут ћу поновити да не треба продавати „Телеком" јер је то профитабилно предузеће и има потенцијал за развој. Залажем се да се раскине тендер, али ако се којим случајем Влада Србије одлучи да ипак прода „Телеком", не сме се никако ићи испод цене од 1,4 милијарде евра - закључује Савић.

Цену не треба спуштати

Економиста Александар Стевановић оцењује да целу ствар треба посматрати по принципу - ко да више, тај је најозбиљнији.

- Свакако су „Дојче телеком" и „Телеком Аустрија" респектабилне компаније. Грчки ОТЕ је у писму Влади навео да је спреман да прода своје акције у пакету. Нови власник би, по том плану, за најмање 1,4 милијарде евра добио својих 51 одсто, од којих 31 одсто државних и 20 одсто које су у власништву грчког оператера. Тако би Србији припало 840 милиона, а Грцима 560 милиона евра - подсећа Стевановић.

(Пресс)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]