субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > "Пресе": Загреб покушава не само да умањи фашистичку прошлост земље, већ и да је велича
Хроника

"Пресе": Загреб покушава не само да умањи фашистичку прошлост земље, већ и да је велича

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 23. август 2016.

 Бечки дневник "Пресе" се бавио односима Србије и Хрватске, назвао их је "шкакљивим" и оптерећеним билатералним проблемима и предизборним кампањама.

Шкакљиви односи Хрватске и Србије нису обележени само покушајима нове чланице ЕУ да закоче приступни маратон кандидата Србије због нерешених билатералних проблема, већ пре свега сталним предизборним кампањама, пише „Пресе“.

Лист истиче да су од председничких избора у Хрватској, почетком 2015. године, поново све гласнији "националистички тонови" у овој држави.

"Пресе" указује да Загребу не пребацује само Београд, већ и мањине у Хрватској да покушава не само да умањи фашистичку прошлост земље, већ и да је велича.

Дневник наводи као пример маршеве ратних ветерана у усташким униформама или скандирање усташког поздрава „За дом спремни“ на стадионима.

Предстојећи превремени избори 11. септембра представљају још јаче искушење да се гласови освајају оштрим нападима на Србију, наглашава лист.

Истовремено, „Пресе“ указује да је и у Србији мандат владе све краћи и да избори представљају искушење политичарима за националистичке испаде према суседима.

„Тако је министру иностраних послова Ивици Дачићу пошло за руком да, током вишемесечног састављања владе, сачува своју министарску фотељу, али лидер СПС-а намерава већ да се позиционира за председничке изборе 2017. године“, пише бечки дневник.

„Србија и Хрватска су као сијамски близанци који се не подносе“, преноси „Пресе“ анализу Светислава Басаре, бившег амбасадора Србије у Бечу, и додаје да су у обе државе сви покушаји модернизације завршени „неизбежним повратком старих шаблона – оних усташа и четника“.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер