Хроника

Прес: Уз „Телеком" продају и инфраструктуру

Штампа
среда, 01. децембар 2010.

Влада Србије уз „Телеком" продаје и његову инфраструктуру, потврђује за Пресс министар за телекомуникације Јасна Матић. Иако савет за борбу против корупције тврди да продаја инфраструктуре није законом дозвољена, будући купац ипак ће постати њен нови власник!

Док београдски адвокати упозоравају да европске земље готово никада не продају своју инфраструктуру, министарка Матић подсећа да је и приликом продаје дела „Телекома Србија" грчком ОТЕ-у продат и део инфраструктуре.

- Грци тако сада поседују 20 одсто свега, па и телекомуникационе инфраструктуре. Да ли ми сада инфраструктуру исто тако продајемо „заувек", или је продајемо на одређено време као право коришћења, то заиста не знам - рекла је Матић.

Међутим, председник Савета за борбу против корупције Верица Бараћ упозорава да је телекомуникациона инфраструктура добро од општег интереса, чија продаја је забрањена Законом о својини и над којом се, под одређеним условима, може стећи право коришћења или концесије.

- Уколико се тачно не утврди шта је у промету у поступку продаје 51 одсто акција „Телекома", то би касније могло да буде предмет оспоравања пред судовима - указала је Бараћ.

Инфраструктура

- Бакарне жице

- Оптички каблови

- Шахтови

- Канали кроз које се каблови воде

- Централе

- Разводне кутије

- Бандере

- Далеководи

Адвокат Саво Анђелковић објашњава да је у свим европским државама законом одређено да се инфраструктура никада не продаје.

- Разне земље су на различите начине предвиделе законима шта може бити предмет приватизације, као и на који начин и под којим условима. Основно начело је да се путеви, рудници, извори вода, нафте и слично дају на одређени временски период, а не за стално. Нажалост, Србија о томе није водила рачуна - наводи Анђелковић.

(Прес)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]