четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Прес: Уметници Народног позоришта траже своју параду!
Хроника

Прес: Уметници Народног позоришта траже своју параду!

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 12. новембар 2010.

Уметници Народног позоришта у Београду, огорчени забраном пушења, траже да као гејеви парадирају градом, али са цигаретом у устима!

У Србији се поштује Закон о заштити становништва од дуванског дима, којим је од јуче пушење забрањено у свим затвореним јавним просторима. Људи пуше испред продавница, на паркинзима, на улици... Пуном паром раде само кафићи у којима је одвојен пушачки део, док су они у тржним центрима и на факултетима празни. Сви се боје високих казни, које се крећу од 30.000 до чак милион динара.

Драган Николић, глумац

- Пре девет година сам оставио пушење. Био сам страствени пушач, можда најгори. Пушио сам сто цигарета дневно, и зато ме сада не погађа овај закон, али разумем оне који га негодују.

Жарко Паспаљ, бивши кошаркаш

- Ниједан закон који је репресиван не може да донесе корист. Пре би требало порадити на едукацији људи. С друге стране, ова земља има хиљаде других проблема којима би требало да се власт позабави јер се људи из године у годину све теже боре за опстанак.

Слободан Хомен, државни секретар Министарства правде

- С обзиром на то да сам пре две недеље постао тата, иако сам страствени пушач, имам намеру да смањим пушење, тако да ми је овај закон добродошао јер ће ми помоћи у томе.

Гордан Кичић, глумац

- Мене и те како погађа овај закон јер нигде у позоришту не може да се запали цигарета. Ми немамо, нити нам је дозвољена просебна просторија за пушење. Уопште не знамо како ћемо радити представе у којима се пуши.

Већина пушача, међутим, отворено негодује због закона и спремна је да се удружи, па чак и да организује протест попут недавне Параде поноса. Најгласнији су глумци и уметници. У Народном позоришту у Београду огорчени су због забране пушења у установама културе и спремни су због тога да оснују удружење пушача, које би штитило њихова права. Траже и да им држава дозволи да организују параду, попут оне коју је недавно имала геј популација, на којој би они парадирали са цигаретом у устима.

Уметници резигнирани

- У овој згради постоје два кафића и 1.000 запослених. Кафић на спрату има терасу коју би могли да нам отворе, али ни то неће. Зато ћемо ми основати удружење пушача и организовати параду. Ако је држава дозволила гејевима, зашто не би и нама. С тим што ћемо ми шетати са цигаретама у устима - каже Здравковић.

Његов колега Зоран Констадиновић (50) додаје да оба кафића у згради позоришта зврје празна, и да је један чак снизио цену еспресо кафе са 60 на 40 динара за пушаче.

- За непушаче, односно оне који пију кафу у кафићу, остала је стара цена. То нама, међутим, ништа не значи, јер губимо доста од паузе док сиђемо испред зграде - жали се Констадиновић, који на питање да ли глумци смеју да запале цигарету на позорници, ако је то у сценарију, објашњава:

- Установа би морала да набави еколошке цигаре, а једна таква кошта 100 долара.

Први дан примене закона угоститељи и менаџери фирми, институција, домова здравља и факултета дочекали су спремно.

Власници чији су угоститељски објекти мањи од 80 квадрата углавном су се определили за госте пушаче. Локали веће површине поделили су простор за пушаче и за непушаче. Најмање 50 одсто столова намењено је непушачима, и они се налазе ближе улазним вратима. Кафићи и ресторани су већ јуче били обележени налепницама А4 формата које указују на то каквог је опредељења локал. Њих има чак и на улазним вратима пекара, књижара, бутика...

За разлику од угоститеља који су имали могућност да „изаберу" госте и који не очекују пад промета, власници чији се кафићи и ресторани налазе у оквиру установа у којима је пушење апсолутно забрањено, попут факултета или тржних центара, хватају се за главу. Промет им је већ јуче опао за 70 одсто, боје се да ће морати да ставе кључ у браву.

- До јуче су овде студенти малтене седели једни другима у крилу. Погледајте сада. Нема живе душе. Нема посла, промет нам је пао за 50 одсто и питање је да ли ћемо сви ми запослени задржати посао - каже једна од радница кафића „Пирамида" на Филолошком факултету.

Инспектори Министарства здравља јуче нису написали ниједну казну због непоштовања Закона о заштити становништва од дуванског дима. Они су јуче обавили надзор у здравственим установама и Министарству здравља.

Министар здравља Томица Милосављевић рекао је да пуна примена закона представља значајан корак напред, који ће на дужу стазу у периоду од 10 година сигурно имати позитивне резултате по здравље и економске ефекте.

Опао посао

Празни су и кафићи у тржним центрима. У кафеу „Ванила вумен" у београдском тржном центру „Миленијум" кажу да се плаше да ће морати да ставе кључ у браву.

- Овде су долазили сви пушачи који раде у тржном центру, који сада излазе напоље да би запалили цигарету - кажу у овом кафићу.

Лекарима и пацијентима пушење није дозвољено ни испред улаза у здравствену установу. Главна сестра Дома здравља „Стари град" у Београду др Љиљана Лучић објаснила је за наш лист да је пушење дозвољено тек 50 метара од улаза.

- Ми смо још пре две године укинули посебну просторију за пушаче. Сада смо одредили и запослене који ће контролисати поштовање закона - објаснила је др Лучић.

(Прес)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер