петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Прес: Јак британски удар на Србију
Хроника

Прес: Јак британски удар на Србију

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 31. јул 2010.

Велика Британија у последњих десетак дана задала Србији низ тешких дипломатских и политичких удараца. Аналитичари кажу да су Енглези продужена рука САД у ЕУ

Велика Британија је у последњих десетак дана извршила страховит притисак на Србију, а при том се, како примећују саговорници Пресса, уопште и не труди да тај притисак барем спакује у пригодну дипломатску форму.

Ако је било очекивано да британски судија у МСП-у гласа против интереса Србије, нико није очекивао да ће Британци одмах после тога отворити најшири дипломатски фронт против наше земље. Прво је на суду у Лондону ослобођен Ејуп Ганић, уз политичку оцену суда да га Србија прогони, затим су енглески медији објавили тајни план високе представнице ЕУ за спољну политику, Британке Кетрин Ештон, којим се практично укида Република Српска, да би се притисак наставио захтевом британске владе да Србија моментално повуче управо предату резолуцију Генералној скупштини УН о наставку дијалога о Косову. Причу је досолио „Индепендент", објављујући ауторски текст бившег амбасадора у Србији Чарлса Крофорда, који је председнику Тадићу поручио да престане да води Милошевићеву политику?!

Саговорници Пресса разлоге виде у чињеници да је Британија истурени амерички играч у Европи. Аналитичар Ђорђе Вукадиновић каже да све указује на континуитет „доследне антисрпске политике".

- Такав однос траје још од 19. и 20. века, када се Британија као велика империјалистичка сила борила против Русије, а Србе третирала као руску балканску испоставу. Британија нас и даље види као мале Русе. Они као верни следбеник САД настављају антисрпско држање. Пука је илузија наших политичара да ће игнорисањем те чињенице или њеним скривањем ишта променити - каже Вукадиновић.

Владислав Јовановић, бивши амбасадор СРЈ у УН, тврди да смо ми и данас таоци енглеске политике из доба Отоманске империје.

- Енглези раде само оно што им њихов старији партнер САД нареди. Сви њихови потези, којих су ових дана пуне новине, срамни су, али нису неочекивани. Нејасни су ми неки наши политичари који су нам Велику Британију представљали као савезничку земљу, иако она то никада није била. Ја од ове америчке продужене руке и даље очекујем притиске и тешке ударце. Ово је још болније јер нам то ради једна земља чланица ЕУ - наводи Јовановић.

И историчар Радош Љушић сматра да Британци раде што Американци мисле.

- Британија је увек била продужена америчка рука у Европи. Оно што изненађује је да се притисци више не врше у некој дипломатској форми, него врло отворено, као што је, на пример, захтев за повлачење резолуције. Ипак смо ми суверена држава као и они и морамо остати при свом ставу. Нажалост, очекујем даље притиске и кажњавања - наводи Љушић.

Измислили конц-логор на стадиону ФК „Приштина"

Владислав Јовановић каже да Британци имају лош однос према Србији још од Отоманске империје, како би остварили интересе према Русији.

- У време Првог светског рата цар Николај им је због тога слао ултиматум. Током Другог држали су обе стране, муљали са Титом, а истовремено подржавали четнички покрет. Мислим да ни сада неће предати документа о Дражи Михаиловићу, да би држали Србију подељену и посвађану. Британци су били и највећи заговорници растурања СФРЈ. Они су то радили перфидније од Американаца, који су били каубојски искрени и нападни. Британски медији су измислили да је од стадиона ФК „Приштина" 1999. направљен концентрациони логор - подсећа Јовановић

Press: Србија спречила превару Британије и Албаније

Србија је била принуђена да поднесе свој предлог резолуције Генералној скупштини УН како би спречила да Албанија поднесе своју резолуцију о Косову, коју су јој написали Британци, сазнаје Пресс. Србији је било изузетно важно да наша резолуција стигне прва, јер тако има много веће изгледе да буде усвојена.

Саговорник Пресса близак Влади каже да је Србија, после мишљења МСП-а, са пуним поверењем кренула у договоре са ЕУ о подношењу заједничког текста резолуције, и додаје:

- У току консултација са ЕУ, нама је практично сугерисано да треба да пристанемо на заједничку резолуцију, јер ће у супротном Тирана поднети свој предлог у коме би чланице УН биле позване да признају Косово! Када смо сазнали да је таква резолуција Албаније већ написана у сарадњи са Великом Британијом и да је само питање тренутка када ће је поднети, морали смо одмах да поднесемо свој текст. Нисмо ми преварили њих, како то они сада кажу, већ су они хтели да преваре нас - објашњава саговорник Пресса.

Наша сазнања практично је јуче потврдио и председник Борис Тадић, који је на Тари изјавио да је Србија „дошла до информације да албанска страна има намеру да преда своју резолуцију", и додао:

- Ми нисмо смели да на себе преузмемо ризик да будемо други предлагачи, јер ако се прва резолуција изгласа, онда се о другој не гласа.

Тадић је при том изјавио да је српска резолуција „конструктиван документ, који је у складу са интересима ЕУ, што је потврдила и Европска комисија".

- Србија се приликом писања текста консултовала са европским партнерима у вези са садржајем и тоном резолуције. Нашим текстом су задовољни и Европска комисија и велика већина земаља чланица ЕУ - рекао је Тадић, истичући да је Србија ипак самостално писала резолуцију.

Тадић је додао да тим поводом, „осим гласова неколико амбасадора у Београду, није било званичног негодовања европских влада".

- Србија нема намеру, нити интерес, да долази у конфликт са међународном заједницом, али има своје црвене линије, и мислим да та наша линија јесте и у складу са интересима међународне заједнице. Доношење резолуције у УН неће бити нимало лак посао и биће огроман успех ако Србија успе да се избори за њено усвајање. Ми смо, наравно, свесни чињенице да можда два милиона Албанаца на Косову не жели да прихвати уставни поредак Србије, али с друге стране свет мора да буде свестан да Срби на КиМ не желе да приме суверени кров такозване државе Косово, и унутар тог оквира треба тражити решење - поручио је Тадић.

Пресс у Бриселу није успео да добије одговор на питање да ли је Србија добила подршку Европске комисије за резолуцију, како тврди председник Тадић.

- Ми смо узели на разматрање резолуцију коју је поднела Србија. Можемо само да кажемо да је позитивно што је Србија изразила спремност на дијалог - рекла је за Пресс Маја Коцијанчић, портпаролка Кетрин Ештон.

(Press)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер