Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Квалификације за СП 2018. у Русији: Србија после преокрета победила Грузију
Хроника

Квалификације за СП 2018. у Русији: Србија после преокрета победила Грузију

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 24. март 2017.

Репрезентација Србије савладала је после преокрета Грузију у Тбилисију у мечу петог кола квалификација за Светско првенство у Русији – 3:1 (1:1).

Кренуло је веома лоше по наш тим на Борис Палчадзе Арени, пошто су домаћи повели већ у шестом минуту после катастрофалне грешке Александра Коларова.

Међутим, Душан Тадић успешно реализује пенал у 44. минуту за изједначење, да би потом проиграо најпре Александра Митровића у 64. минуту, а потом и Мијата Гаћиновића за тотални преокрет и веома важну победу.

'Орлови' су забележили трећи тријумф и сада имају 11 бодова, а ту ће и остати уколико Република Ирска од 20.45 не савлада Велс.

Следи Велс са шест бодова, односно четири мање од Ираца, односно Аустрија са четири, Грузија са два и Молдавија са само једним.

У оквиру наше групе, Аустрија од 20.45 у Бечу чека Молдавију, док ће истовремено Ирска бити домаћин Велсу.

Међу нешто више од 15.000 навијача нашла се и неколицина Срба, која је транспарентом обележила годишњицу од почетка бомбардовања Србије од стране НАТО пакта.

Наши момци преузели су контролу и наметнули свој ритам већ од старта, али је велика грешка Коларова могла скупо да нас кошта. Дефанзивац Манчестер Ситија превише ноншалантно вратио је лопту до Владимира Стојковића, а Ник Качарава био бржи од нашег голмана и само је ћушнуо у мрежу.

То је био тек почетак проблема, пошто смо у већем делу првих 45 минута били у подређеном положају, нисмо успевали ни да пошаљемо ударац у оквир гола домаћина, али се све то променило у 44. минуту.

Душан Тадић, убедљиво наш најбољи играч, проиграо је Филипа Костића који је оборен на уласку у казнени, да би зачетник акције са једанаест метара лако преварио Георгија Лорију за изједначење.

Екипа Славољуба Муслина заиграла је делако агресивније и конкретније у наставку меча, али није успевала озбиљније да запрети у уводних петнаесетак минута, све до 64. минута.

Поново је офанзивни везиста Саутемптона био у улози асистента, међутим – мора се истаћи и сјајна рола Александра Митровића. Центарфор Њукасл Јунајтеда примирио је лопту у висини пенала, окренуо се и послао диван ударац за вођство 'Орлова'.

У међувремену, селектор је на терен послао Немању Гудеља и Мијата Гаћиновића, да би управо дебитант из редова Ајнтрахта из Франкфурта поставио коначан резултат и оверио славље нашег тима.

Још једном, ништа није могло да прође без Душана Тадића – Гудељ се изборио за лопту на средини терена, она је дошла до Тадића који је чува и 'гура' ка захухталом Гаћиновићу, а овај рутински вара Георгија Лорију.

Наредни окршај у борби за Русију наша селекција имаће 11. јуна када у Београд стиже полуфиналиста претходног ЕУРО шампионата Велс.

Квалификације за СП 2018. у Русији:

Грузија – Србија 1:3 (1:1)

Качарава 6 - Тадић 44(п), Митровић 64, Гаћиновић 86

Састави:

Грузија (4-1-4-1): Лорија – Какабадзе (од 70. Арабидзе), Квриквелија, Кашиа, Наваловски – Квеквешвири – Казаишвили, Гвилија, Канкава, Анаидзе – Качарава

резерве: Макаридзе, Квашкавадзе, Лобжанидзе, Кочолава, Двалашвили, Квилитаија, Табаидзе, Арабидзе, Јигуари, Реквијашвили

Србија (3-4-3): Стојковић – Ивановић, Максимовић, Коларов – Обрадовић (од 46. Вуковић), Матић, Миливојевић, Рукавина – Тадић, Костић (од 81. Гаћиновић), Митровић (од 71. Гудељ)

резерве: Рајковић, Јовановић, Лукић, Гудељ, Вуковић, Тошић, Марковић, Митровић, Гаћиновић, Спајић, Ђурђевић, Стојиљковић

Србија је од старта преузела контролу над лоптом и почела је да прети, али се све променило после катастрофалне грешке Александра Коларова у шестом минуту.

Дефанзивац Ситија вратио је прекратку лопту ка Владимиру Стојковићу, под притиском нападача домаћина, а Ник Качарава био бржи од нашег голмана и само ћушнуо лопту у мрежу – 1:0.

Коларов је недуго затим имао прилику да се исправи, али је лопту из слободног ударца, са неких 25 метара, послао преко пречке. Неочекиван погодак и грешка једног од најискуснијих играча Србије у потпуности је пореметио екипу, па је Грузија била та која је имала лопту у ногама.

У наредних десетак минута гледали смо јалове нападе Србије, као и очајну комбинацију после корнера, да би нас у 19. минуту још теже ситуације спасао Стојковић.

Несигурна задња линија још једном је дозволила агресивним Грузијцима да се нађу у опасној ситуацији, али је голман Нотингем Фореста лепом парадом зауставио покушај Валерија Казиашвилија са ивице казненог.

Могли смо и ми до поготка после грешке дефанзиве домаћина, али је Филип Костић лоше примио пâс Душана Тадића у висини пенала, да би ударац Антонија Рукавине у наставку акције био изблокиран.

И, док ми нисмо успевали да ни после пола часа фудбала упутимо ударац у гол Грузије, бочни нападачи домаћина наставили су да нам праве велике проблеме. Качарава је 'промешао' Николу Максимовића на десном крилу и заврнуо лопту у казнени, али су наши момци некако успели да спрече опаснији ударац Јаба Канкаве.

Србија је поново била нешто опаснија, играла је високи пресинг и успела да запрети преко Александра Митровића и Тадића, али је и даље била без ударца у оквир гола. Међутим, сваки пут када би 'Орлови' притисли – Грузијци су стварали стопостотне прилике.

Овога пута, да у 37. минуту не примимо други погодак заслужни су били срећа и себичност. Качарава је сјајно проиграо Казаишвилија, који се нашао сâм испред Стојковића, али је на нашу срећу одлучио да шутира, уместо да проигра усамљеног саиграча на другој стативи.

Деловало је да ће бити добро да после 45 минута игре имамо само гол заостатка, да би се то променило у 44. минуту.

Тадић је послао лопту у простор за Костића, који улази у казнени са левог бока – где га руши Какабадзе – а зачетник акције са једанаест метара вара Георгија Лорију за изједначење – 1:1!

Оно што далеко више брине, од самог резултата, јесте очајна игра нашег тима, пошто су Грузијци у већем делу првог полувремена доминирали, док ми нисмо упутили нити један шут у гол домаћина!

Почетак другог дела игре донео нам је и прву промену – Јагош Вуковић, који се загревао већ при крају првог полувремена, ушао је уместо Ивана Обрадовића, што је условило да се Коларов пребаци на леви бок.

У уводних петнаесет минута наставка Србија је била конкретнија, нападала је и контролисала ситуацију на средини терена, али без конкретне прилике јер се све свело на неколико покушаја са дистанце.

С друге стране, Грузија је на уласку у 60. минут поново запретила, па је Стојковић морао да прави три параде у свега неколико секунди, пе него што је арбитар свирао фаул у нападу, после ударца из угла.

Ипак, исплатила се иницијатива 'Орлова', Александар Митровић дивно је погодио у 64. минуту за тотални преокрет.

Поново је феноменални Душан Тадић био кључан за погодак нашег тима – сада правовремено упосливши Митра на уласку у казнени, да би центарфор Њукасл Јунајтеда одличним ударцем из окрета затресао мрежу – 1:2!

После промене стања ствари на терену, селектор домаћих Владимир Вајс био је принуђен да реагује, па је на терен уместо Отара Какабадзеа послао Георгија Арабидзеа. Већ у следећем минуту, реаговао је и Славољуб Муслин – Немања Гудељ заменио је Митровића.

На уласку у последњих десет минута дуела, Србија се повукла после преокрета и вребала шансу из контре, а управо у жељи да ојача везни ред селектор је на терен послао Гудеља, како би додатно онемогућио Грузијце да користе празан простор, али и Мијата Гаћиновића због контри.

Такав приступ у потпуности се исплатио Србији, која је у 86. минуту и дефинитивно потврдила важан тријумф. Гудељ се изборио за лопту, она је дошла до Тадића који је чува и 'гура' ка захухталом Гаћиновићу – који на дебију уписује и први гол за најјачи државни тим – 1:3!