среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Преминуо Лоренс Иглбергер: Погрешно проценио Милошевића, испратио Ђинђића
Хроника

Преминуо Лоренс Иглбергер: Погрешно проценио Милошевића, испратио Ђинђића

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 04. јун 2011.

ВАШИНГТОН - Бивши амерички државни секретар и амбасадор Сједињених Америчких Држава у бившој Југославији, Лоренс Иглбергер, преминуо је данас у 81. години. Иглбергер је био ангажован и у оквиру америчке дипломатије у решавању сукоба у бившој Југославији у којој је претходно два пута радио у амбасади. У економском одељењу амбасаде САД у Београду је био од 1962. до 1963, а потом и амбасадор од 1977. до 1981. године.

У биографији на сајту Стејт департмента наводи се да је Иглбергерова улога у Југославији била контроверзна, као и да је подржавао Србију и негирао да су почињени злочини у Хрватској.

Лист "Њујорк тајмс" наводи да се Иглбергер неколико пута састајао с бившим председником Србије Слободаном Милошевићем и да је тражио од њега да сузбије српски национализам.

"Мораћете да промените приступ ако желите блиске односе са САД", рекао је Милошевићу.

Председнику Србије је поручио да "не може сачувати Југославију силом". Њујорк тајмс наводи да је Милошевић управо то учинио, а да је Иглбергер касније прокоментарисао: "Погрешно сам га проценио".

На захтев тадашњег америчког председника Џорџа Буша Млађег, Иглбергер је 15. марта 2003. предводио делегацију САД на сахрани премијера Србије Зорана Ђинђића.

"Њујорк тајмс" наводи да је током првог ангажмана у Југославији, Иглбергер постао познат као "Лоренс од Македоније" због улоге у америчкој помоћи после земљотреса у Скопљу 1963. године.

Поводом Иглбергерове смрти, два његова некадашња шефа, бивши председник Џорџ Буш Старији и бивши државни секретар Џејмс Бејкер, похвалили су његов рад у америчкој дипоматији. Буш је рекао да је Иглбергер био један од најспособнијих и најпоштованијих људи које је произвела америчка дипломатија.

"Увек ћу бити захвалан његовим мудрим, практичним саветима за те четири године историјских промена у нашем свету", рекао је бивши председник САД коме је Иглбергер био саветник.

Бејкер је рекао да је Иглбергер био "легенда" америчке дипломатије. Председник САД Барак Обама рекао је да је Иглбергер посветио живот безбедности Америке и оснаживању веза са савезницима и партнерима.

Иглбергер је рођен 1930. године у породици која је гласала за Републиканску странку, и до краја живота је био републиканац умереног типа.

Био је чувен и по хумору. Када су га новинари питали како ће водити Стејт департмент, Иглбергер је рекао: "Лоше". Иглбергер је званично био на челу Стејт департмента нешто више од месец дана, пошто је Бејкер поднео оставку да би Бушу Старијем био саветник у кампањи на председничким изборима.

За 27 година у дипломатији, радио је у администрацији Ричарда Никсона као помоћник државног секретара Хенрија Кисинџера. У ери председника Роналда Регана био је помоћник државног секретара и подсекретар у Стејт департменту.

Последњих година био је на располагању за савете америчким званичницима, укључујући Хилари Клитнон, када се припремала за дужност државног секретара.

Своје искуство и контакте добро је уновчио радећи за приватне компаније, пружајући им савете на плану спољне политике. Иглбергер је био председник међународне комисије која је решила проблем исплата премија осигурања за преживеле у холокаусту. У председничкој кампањи 2008. године подржавао је републиканца Џона Мекејна. Тада је за Сару Пејлин, која је била кандидат за потпредседника, рекао да није дорасла том задатку, али да би могла да се поправи.

Рапад Југославије је 1992. године упоредио је с грчком трагедијом и проценио да ће много људи умрети, наводи АП.

Агенција АП наводи да је Иглбергер био нетипичан званичник Стејт департмента и додаје да је био гојазан и страствен пушач, да је понекад користио аспиратор да ублажи хроничну астму, а мучила га је болест мишића.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер