петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Преминула Мирјана Марковић
Хроника

Преминула Мирјана Марковић

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 14. април 2019.

Мирјана Марковић (76), удовица некадашњег председника Србије и СРЈ Слободана Милошевића, преминула је данас.

Према последњим информацијама, имала је четири операције у болници у Сочију, а након последње, биле су јој угрожене виталне функције.

Мирјана Марковић, прва председница ЈУЛ-а и супруга некадашњег председника СРЈ Слободана Милошевића умрла је данас од упале плућа, потврђено је Танјугу.

Према незваничним информацијама, она је преминула у болници у Москви.

Она је у Русији боравила од фебруара 2003. када је непосредно пре убиства премијера Србије Зорана Ђинђића напустила Србију. Из земље је отишла, два месеца пре него што је за њом расписана потерница, јер се није одазвала позиву на суђење поводом злоупотребе службеног положаја.

Упркос међународној потерници Интерпола која је издата 2005. године, никада није испоручена Србији.

Пре само 20 дана, а поводом оптужби из 2002. Апелациони суд у Београду укинуо је првостепену пресуду којом је у јуну 2018. на годину дана затвора осуђена Мирјана Марковић, због утицања на чланове Владине комисије да изврше незакониту доделу државног стана дадиљи њеног унука.

Како се наводи у образложењу, Суд је усвојио жалбу заступника Мире Марковић да је дошло до застаревања кривично дела, које јој се ставља на терет. Пресуда је враћен првостепеном суду на поновно суђење.

Без одговора на бројне сумње о злочинима

Мирјана Марковић била је супруга Слободана Милошевића који је на челу Србије био од 1989 године до 5. октобра 2000 године. И сама је била политички ангажована – била је један од оснивача и прва председница странке Југославенска левица, странке која је од 1996. активно учествовала у власти у коалицији коју је водила Социјалистичка партија Србије.

У правоснажним судским пресудама је утврђено да је Слободан Милошевић наредио убиство Ивана Стамболића, некадашњег председника Председништва Србије. Он је преминуо 2006. године у Хагу где му се судило за ратне злочине.

Иначе, Мирјана Марковић била је обухваћена и преткривичним поступком због убиства новинара Славка Ћурувије, а утврђено је да је по њеном налогу написан текст „Ћурувија дочекао бомбе“ у Политици експрес, који је претходио убиству Ћурувије током НАТО бомбардовања.

Судско веће Специјалног суда пре десет дана осудило првостепено четворицу некадашњих припадника Државне безбедности на укупно 100 година затвора због убиства новинара Славка Ћурувије. На по 30 година затвора осуђени су бивши начелник ДБ Радомир Марковић и Милан Радоњић, док су Ратко Ромић и Мирослав Курак осуђени на по 20 година затвора.

Име Мирјане Марковић, осим у поступку за злоупотребе државних станова, помињано је и у поступцима за шверц цигарета.

Инсајдер се шверцом цигарета у време Милошевићеве власти бавио у серијалу Мрежа 2006. године. Тада је откривено колико су важну улогу у шверцу цигарета имале, према полицијским подацима, и државне институције - Савезна управа царина, односно Михаљ Кертес и ДБ, односно прво Јовица Станишић, па онда и Радомир Марковић.

На саслушању 17. априла 2003. Кертес је рекао да га је супруга бившег председника Савезне Републике Југославије Мира Марковић често звала телефоном и захтевала да се у земљу без контроле пропусти роба која улази за предузеће Треф Рент а Цар.

На тај начин, нико никада није контролисао камионе који су улазили у замљу, а цариници се никада нису бавили папирима нити су се питали шта се заправо и у којим количинама увози у земљу.

Како је открио Инсајдер, на челу фирме Треф Рент а Цар од 1996. био је Марко Милошевић.

Ни у једном од ових случајева, међутим, она није саслушана јер је добила азил у Русији. У међувремену њене књиге и мемоари јавно су промовисани у Србији.

Тужилац Виторовић о улози породице Милошевића у убиству Стамболића

Правоснажна пресуда за убиство Стамболића изречена је 2007. године. На оптуженичкој клупи нашли су се високи функционери Милошевићеве тајне службе, док се самом Милошевићу тада већ судило за ратне злочине у Хагу, где је и преминуо 2006. године. У пресуди је међутим наведено да је Милошевић налогодавац.

Тужилац Миољуб Виторовић у завршној речи у поступку за убиство Ивана Стамболића на основу доказа, недвосмислено је оптужио Слободана Милошевића и његову супругу Мирјану Марковић да су наручивали убиства политичких противника. После ове завршне речи Виторовић је кажњен сменом:

“Судимо организацији за убијање, односно, одреду ДБ-а намењеном за ликвидације, али шта је са организацијом или њеним деловима, који су били или су још увек у економији, правосуђу, полицији, медијима, политици и која, у страху да не буде откривена, подржава овакве одбране окривљених и одржава их у заблуди да ће се све по њих повољно решити? У овом тренутку ниједна институција у земљи не брани земљу у тој мери као што то ради овај суд. Ваша одговорност је толико већа, али те одговорности не треба се бојати. Напротив, историја је забележила зло, историја очекује одговор. Одговор овог суда треба да буде такав да не падне под удар историје. Све што није адекватан одговор на зло режима Слободана Милошевића историја ће осудити.“, навео је тужилац Виторовић у завршној речи.

(Агенције, Инсајдер)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер