Хроника

Премијерка нуди разговор, "Уједињени против ковида " поручују - кад престане омаловажавање

Штампа
четвртак, 06. август 2020.

После изјаве премијерке Ана Брнабић да је спремна да разговара са потписницима петиције Уједињени против ковида када би јој рекли ко је њихов представник. Укупно 2.877, колико их је и потписало петицију, лекара огласило се новим писмом у ком, између осталог, наводе да су отворени за разговор, али пошто председница Владе престане да их омаловажава и осуди нападе на њих.

Петицију лекара Уједињених против ковида председница Владе Србије најпре је оценила као напад на председника Србије. Када се број потписника петиције променио, односно са 1.200 повећао на 2.877, променио се и тон премијерке.

"Ја сам спремна са било ким, тако и са тим људима, када би ми рекли ко је њихов представник, немам с тим никакав проблем", рекла је Ана Брнабић.

Лекари још нису дошли на разговор, али су премијерки Брнабић послали отворено писмо, у ком између осталог наводе: "Рекли сте да бисте радо разговарали са нама када бисте знали ко су нам представници. То је још један показатељ да нисте добро разумели оно што је написано. Неће нам бити тешко да вас подсетимо да у прогласу пише да не постоје формални организатори и да он припада свим потписницима. Ако сте баш мотивисани за разговор, предлажемо вам да кренете редом од А, на доле, или од Ж на горе. Што се нас тиче, ми ћемо бити спремни на разговор тек кад престанете са омаловажавањем и кад јавно осудите сав досадашњи притисак на колеге и заштите их, као премијер свих грађана."

Брнабић је раније српске лекаре из дијаспоре позивала да помогну у кризи, међутим сада каже да није сасвим сигурна колико лекари из дијаспоре, који су потписали петицију, разумеју српски здравствени систем.

"Нећу чак ни говорити о томе који је ту број људи у односу на број доктора, ту има и доста њих из дијаспоре, који су отишли из Србије, нисам сигурна да могу да причају какав је наш систем", поручила је она.

То што раде у иностранству не значи да су мање стручни, одговарају потписници из дијаспоре.

"Највише то волим кад кажу - живе у дијаспори, као да је то разлог да нас дискредитују. Ја живим у дијаспори, али та чињеница да не радим у Србији која ме је образовала је пораз државе, ја са докторатом епидемиологије из светског центра сматрам да могу само да помогнем", каже епидемиолог из Холандије Ивана Прокић.

Лекари из дијаспоре наводе и да су се, током епидемије, неки од њих обратили кабинету Ане Брнабић, уз иницијативу да стручно помогну, како кажу, нажалост, то им није омогућено.

(Н1) 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]