Početna strana > Hronika > Premijerka Finske Sana Marin: Dogovor EU o klimatski neutralnoj Evropi do 2050. godine veoma važna odluka za buduće generacije
Hronika

Premijerka Finske Sana Marin: Dogovor EU o klimatski neutralnoj Evropi do 2050. godine veoma važna odluka za buduće generacije

PDF Štampa El. pošta
petak, 13. decembar 2019.

Premijerka Finske Sana Marin kaže da je dogovor EU o klimatski neutralnoj Evropi do 2050. važna odluka za buduće generacije.

"Finska ima još ambiciozniji plan - da postane klimatski neutralna zemlja do 2035. godine", poručila je Sana Marin.

Novoimenovana premijerka Finske, zemlje koja trenutno predsedava EU, na kraju dvodnevnog samita u Briselu, pozdravila je dogovor EU lidera o klimatski neutralnoj Uniji do 2050. godine.

”To je jasna poruka svim građanima koji su tražili veću evropsku ambiciju u borbi protiv klimatskih promena”, kaže Sana Marin.

Sana Marin, koja je sa 34 godine postala najmlađi premijer u EU, podsetila je da postoji još ”jedna zemlja članica koja nije spremna da se obaveže” na ovaj zajednički cilj, ali i izrazila nadu da će se ”naći način” za dalji napredak.

EU lideri su se na samitu u Briselu dogovorili o zajedničkom cilju da Evropa do 2050. godine bude prvi klimatski neutralan kontinent na svetu.

Istovremeno, Poljska je najavila da joj je potrebno još vremena da razmotri kako da se prilagodi ovom cilju.

Tokom maratonskih razgovora u Briselu EU lideri su pokušali da nađu konsenzus s Poljskom, Mađarskom i Češkom, koje su izrazile svoju zabrinutost oko troškova, rokova i načina dekarbonizacije.

Ove zemlje, koje se i najviše oslanjaju na upotrebu foslinih goriva, zalagale su se za definisanje ”podela troškova” tranzicije na nove izvore.

"Svesni smo da nemaju sve zemlje članice iste početne pozicije i da će nekima biti teže da se prilagode. Zato razgovaramo kao da bolje pomognemo i podržimo te regione i industrije”, izjavila je Ursula fon der Lajen.

Pored novca, jedno od pitanja o kojima se vodila diskusija među zemljama članicama jeste mogućnost da veći razvoj nuklearne energije u Evropi zameni izvore energije koji najviše zagađuju prirodnu sredinu izazivajući efekat ”staklena bašte”.

U zaključcima Evropskog saveta navodi se da će zemlje članice imati ”pravo da odlučuju o sopstevenom energetskom miksu i najprihvatljivijim tehnologijama, uključujući i upotrebu nuklearne energije unutar nacionalnog energetskog miksa”.

Poljska je tokom razgovora sa EU članicama izrazila i sumnju da do 2050. godine može postići cilj klimatski neutralne Evrope, tražeći da se taj rok pomeri na 2070. godinu.

Zemlje članice na kraju su se dogovorile da 2050. godina bude vremenske odrednica, na šta jedino Poljska nije u ovom trenutku spremna da se obaveže.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner