уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Премијерка Финске Сана Марин: Договор ЕУ о климатски неутралној Европи до 2050. године веома важна одлука за будуће генерације
Хроника

Премијерка Финске Сана Марин: Договор ЕУ о климатски неутралној Европи до 2050. године веома важна одлука за будуће генерације

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 13. децембар 2019.

Премијерка Финске Сана Марин каже да је договор ЕУ о климатски неутралној Европи до 2050. важна одлука за будуће генерације.

"Финска има још амбициознији план - да постане климатски неутрална земља до 2035. године", поручила је Сана Марин.

Новоименована премијерка Финске, земље која тренутно председава ЕУ, на крају дводневног самита у Бриселу, поздравила је договор ЕУ лидера о климатски неутралној Унији до 2050. године.

”То је јасна порука свим грађанима који су тражили већу европску амбицију у борби против климатских промена”, каже Сана Марин.

Сана Марин, која је са 34 године постала најмлађи премијер у ЕУ, подсетила је да постоји још ”једна земља чланица која није спремна да се обавеже” на овај заједнички циљ, али и изразила наду да ће се ”наћи начин” за даљи напредак.

ЕУ лидери су се на самиту у Бриселу договорили о заједничком циљу да Европа до 2050. године буде први климатски неутралан континент на свету.

Истовремено, Пољска је најавила да јој је потребно још времена да размотри како да се прилагоди овом циљу.

Током маратонских разговора у Бриселу ЕУ лидери су покушали да нађу консензус с Пољском, Мађарском и Чешком, које су изразиле своју забринутост око трошкова, рокова и начина декарбонизације.

Ове земље, које се и највише ослањају на употребу фослиних горива, залагале су се за дефинисање ”подела трошкова” транзиције на нове изворе.

"Свесни смо да немају све земље чланице исте почетне позиције и да ће некима бити теже да се прилагоде. Зато разговарамо као да боље помогнемо и подржимо те регионе и индустрије”, изјавила је Урсула фон дер Лајен.

Поред новца, једно од питања о којима се водила дискусија међу земљама чланицама јесте могућност да већи развој нуклеарне енергије у Европи замени изворе енергије који највише загађују природну средину изазивајући ефекат ”стаклена баште”.

У закључцима Европског савета наводи се да ће земље чланице имати ”право да одлучују о сопстевеном енергетском миксу и најприхватљивијим технологијама, укључујући и употребу нуклеарне енергије унутар националног енергетског микса”.

Пољска је током разговора са ЕУ чланицама изразила и сумњу да до 2050. године може постићи циљ климатски неутралне Европе, тражећи да се тај рок помери на 2070. годину.

Земље чланице на крају су се договориле да 2050. година буде временске одредница, на шта једино Пољска није у овом тренутку спремна да се обавеже.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер