уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Премијер Русије разговарао са шефовима посланичких клубова Народне скупштине
Хроника

Премијер Русије разговарао са шефовима посланичких клубова Народне скупштине

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 23. март 2011.

На агенди разговора председника Владе Руске Федерације Владимира Путина са шефовима посланичких група Скупштине Србије била је широка лепеза билатералних тема, али највише пажње посвећено је перспективама изградње гасовода "Јужни ток" и интегративним процесима Србије, посебно њеном односу према НАТО.

Како су после изјавили шефови посланичких група, Путин је изнео кристално јасан став да русија нема ништа против уласка Србије у ЕУ, али да би њено приступање НАТО било противно интересима Москве.

Шеф посланичке групе коалиције За европску Србију Нада Колунџија рекла је да верује да се "никада неће десити да Србија буде против Руске федерације, ма којим путем кренула". Колунџија је испричала да је разговор Путина са посланицима у парламенту  отпочео духовитом опаском:"Када бисмо у Думи имали оволико партија ништа не бисмо урадили".

Шеф посланичке групе Либерално демократске партије Чедомир Јовановић рекао је да разуме становиште Москве, али да је став ЛДП да је улазак Србије у ЕУ "само лепа жеља" без уласка у НАТО и да је предуслов за чланство у ЕУ чланство у НАТО.

Шеф посланичке групе Српске радикалне странке Драган Тодоровић изјавио је да је руски премијер Владимир Путин појаснио да би улазак Србије у НАТО и размештање ракетног штита алијансе за последицу имало усмеравање војних потенцијала према српској територији. Путин је, како је додао Тодоровић, био на становишту да би Србија уласком у НАТО изгубила суверенитет.

Лидер Српске напредне странке Томислав Николић је пренео да је руски премијер Владимир Путин парламентарцима казао да Русија сматра да ће Србија као члан ЕУ бити најбоља веза између Русије и ЕУ. "Путин је рекао и да ми сами бирамо свој пут, али да ће Русија увек отворено да нам каже шта мисли о томе", рекао је Николић и додао да је руском премијеру пренео да СНС жели да Србија уђе у ЕУ, али не и у НАТО.

Николић је додао да је Путину пренео и став напредњака да Русија треба да остане партнер Србије и у будућности. “Данас смо имали част и задовољство да угостимо Путина. Имали смо прилику да му изнесемо ставове о неким питањима која се тичу Србије и добили смо од њега одговоре којима су неки задовољни, а неки не”, рекао је лидер СНС.

Шеф посланичког клуба ДСС-а Милош Алигрудић је казао да је руском премијеру пренео став Србије о војној неутралности и да је предложио да руска Дума прихвати резолуцију којом ће констатовати ту неутралност. Алигрудић је рекао да је Путину пренео да је већина грађана Србије против уласка у НАТО и да се му се захвалио за подршку Русије око Косова.

Друга "велика тема" разговора била је изградња "Јужног тока", а према речима шефа посланичке групе СПС-ЈС Бранка Ружића, реализација тог пројекта, како је једнодушно закључено, у обостраном је интересу Србије и Русије.
Само је Чедомир Јовановић на састанку указао да је Србија једина држава која је мањински партнер у том послу са Русијом. Разговор руског премијера са српским посланицима обележио је и предлог лидера Уједињених региона Србије Млађана Динкића да се сарадња Србије и Русије прошири и на аутомобилску индустрију и да Русија преко неке своје фирме буде сувласник компаније "Фиат аутомобили Србија". "Предложио сам да њихова влада одобри контигент за извоз аутомобила на њихово тржиште, а ми бисмо њима одобрили реципрочни контигент, а такође за узврат бих предложио влади и Фијату да Руска федерација, преко неке своје компаније, буде сувласник Фијата и учествује у профиту од извоза аутомобила", рекао је Динкић. Он је новинарима рекао да би од тога корист имала и Србија и Русија и компанија "Фијат аутомобили Србија", јер би се са додатних 100.000 аутомобила, колико би се произвело, отворила нова радна места, порастао извоз Србије, а руска страна са профитом задовољила сопствени интерес.

Путин му је, како је рекао, на то детаљно изложио план Русије о развоју аутомобилске индустрије и да ће размислити о том предлогу.
Долазак премијера Русије пред здање Дома народне скупштине, нешто пре 17 сати, поздравило је неколико стотина грађана окупљених у парку, поред зграде парламента, узвицима добродошлице и аплаузом. Због кашњења у протоколу од самог почетка доласка руског премијера, грађани су ту били окупљени неколико сати и због тога нису имали примедбу, али су се жалили на забрану кретања.

Полиција која је у великом броју обезбеђивала данашњу посету председника Путина Београду упозоравала је грађане да се не задржавају дуго на једном месту, а нису дозволили ни једном броју старијих суграђана, који дошли да виде Путина, да седе на клупама у Пионирском парку.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер