четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Премијер: "Петица" за Владу
Хроника

Премијер: "Петица" за Владу

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 14. октобар 2008.
Српска опозиција оценила је првих 100 дана Владе Србије “јединицом”, док једна од владајућих странака даје “четворку”. Премијер Мирко Цветковић каже да је влада заслужила "веома позитивну оцену", а на инсистирање новинара да прецизира, доделио јој "петицу"!


Мирко Цветковић је на конференцији за новинаре поводом 100 дана рада владе казао да су настављене европске интеграције, постигнут "највећи дипломатски успех у борби за Косово", као и да је настављена борба против корупције. "Успели смо да направимо организацију и да функционишемо као тим. Све одлуке су на влади донете једногласно", рекао је премијер.

Додао је да је основни циљ владе био наставак европских интеграција и да је у том смислу у Скупштини Србије врло брзо ратификован Споразум о стабилизацији и придруживању ЕУ. Као успехе владе, Цветковић је навео и потписивање уговора са Фијатом, интензивирање радова на Коридору 10, повећање пензија за 10 одсто, наставак сарадње са Хагом.

До краја године, према очекивањима премијера, биће завршени преговори о склапању уговора на основу енергетеског споразума између Србије и Русије. Он је рекао да ће на наредној седници Влада донети одлуку о примени прелазног трговинског споразума са Европском унијом (ЕУ), који предвиђа поступно укидање царина при увозу робе из ЕУ у Србију.

Цветковић је потврдио да се још преговара за консеционарима за изградњу аутопута Хоргош-Пожега."Концесиони уговор ће бити примењен од 1. јануара одуће године, како је и предвиђено, ако концесионар испуни уговорене обавезе, а ако то не учине могуће је да ће и пре тог рока уговор бити раскинут", рекао је премијер.

Цветковић је казао да Србија неће увести санкције против Црне Горе због њеног признања независности Косова. "Мере које смо предузели су из арсенала дипломатских мера. Не предузимамо репресивне и економске мере у односу на те државе", истакао је он.

Упитан да ли политику владе води премијер или председник Србије Борис Тадић како то опозиција тврди, Цветковић је одговорио да су њих двојица део заједничке политике која се спроводи у земљи. "Уколико је спровођење заједничке политике утицај, онда он утолико утиче на мене. Наравно, у интерним расправама свачије мишљење дође на сто и онда заједнички донесемо одлуку", рекао је Цветковић и додао да конфликта између Тадића и њега неће бити.

Цветковић је нагласио да су резултати његове владе бројни, али да је још више успеха који још нису видљиви, будући да је реч о пројектима који се налазе у фази реализације, а на инсистирање новинара да рад свог кабинета оцени, премијер је влади дао "петицу" за досадашњи рад.

Председник Демократска странке Србије и бивши премијер Србије Војислав Коштуница оценио је да актуелна влада у првих сто дана рада није успела да оствари практично ништа из експозеа поднетог при избору.

Влада фактички за сто дана није успела да обезбеди усвајање ни једног закона. Цене бројних производа су скочиле, а европске интеграције тапкају у месту иако је то било главно предизборно обећање, оценио је Коштуница у изјави достављеној агенцији Бета.

Према његовим речима, концесија за изградњу ауто пута Хоргош - Пожега је срушена, а посао око куповине ЈАТ-а од стране Аерофлота непотребним одуговлачењем је пропао. "Осим што је по ко зна који пут најављен посао са Фијатом, практично су заустављене инвестиције", оценио је Коштуница, који је био на челу владе у два мандата, од марта 2004. до маја 2007. и од маја 2007. до јула 2008. године.

Потпредседник Српске радикалне странке Драган Тодоровић сматра да је Влада Србије доживела потпуни фијаско, али да је тешко проценити колико ће трајати с обзиром да се појавила "резервна" странка Томислава Николића: "Ова влада је наставила исто оно што је ДОС радио и доживела потпуни фијаско на свом путу без алтернативе, а то је придруживање ЕУ."

Према његовим речима, најбоље је што влада није ништа радила јер све што би урадила имало би далекосежне последице по државу и грађане Србије.

Лидер Српске напредне странке Томислав Николић оценио је да Влада неће дуго трајати, јер није дорасла политичким и економским искушењима која су пред државом: "У принципу влада је заснована на Борису Тадићу, а не на председнику владе Мирку Цветковићу што је јако лоше по владу."

По његовом мишљењу, влада не одговора адекватно на велике изазов, па чињеница да је Црна Гора признала независно Косово протиче без њене реакције пред парламентом.

Лидер напредњака је рекао и да влада изгледа не схвата да је последњи моменат да се окрене до краја Русији пошто је ЕУ, како је навео, у великој кризи: "Наш ослонац мора да буде Руска федерација. У влади има чланова који су против било какаве сарадње са Русијом тако да тој влади не предвиђам дуг рок а и немам никаву оцену за њен рад."

Првих 100 дана рада Владе Србије обележило је одсуство резултата и неспремност да се дефинише нова политика, оценио је председник Либерално демократске партије Чедомир Јовановић: "Само једна ствар се очекивала од овакве Владе, да заслужи позитивну одлуку о спровођењу Споразума о стабилизацији и придруживању, а она ни у томе није успела. У ових 100 дана није било спремности и способности да се унутрашњи проблеми у самој власти певазиђу."

Јовановић је оценио да у Влади "више по инерцији" политички живи само Демократска странка, док остали "на маргинама власти покушавају да остваре ситне користи од уцешћа у њој".

Потпредседница Нове Србије Дубравка Филиповски изјавила је да Влада Србије не само да није испунила дата обећања већ не показује намеру да ради на пословима који су од животног интереса за грађане Србије. Влада није испунила дата обећања - није изградила мрежу аутопутева, није повећала пензије у износу од 70 осто просечне плате, није обезбедила укидање виза, није дала подршку стратешким инвеститорима са више од 200 милиона евра инвестиција и 1.000 нових радних места а уместо раста цена акција на берзи имамо незаустављив пад, истакла је она.

 

Шефица посланичке групе За европску Србију Нада Колунџија, међутим, истиче да је Влада за првих 100 дана рада учинила помак у приближавању ЕУ, одбрани територијалног интегритета, борби против корупције и јачању економије.

Према њеним речима, најважније је да су се у Скупштини Србије нашли сви закони или бар већина закона који су везани за белу Шенген листу и стицање статуса кандидата за ЕУ, јер је један од стратешких циљева што скорије чланство Србије у ЕУ. Када је реч о очувању територијалног интегритета, Колунџија је истакла усвајање реозолуције Србије у Генералној скупштини УН којом је затражено саветодавно мишљење Међународног суда правде о једнострано проглашеној независности Косова и Метохије.

Колунџија је истакла да су потписивање уговора са италијанским Фијатом и ратификација енергетског споразума са Русијом врло су значајни кораци у јачању економије и привлачењу страних инвестиција. Како је навела Колунџија, изузетно важан резултат је и то што је Влада у скупштинску процедуру упутила сет антикорупцијских закона јер је тиме показала недвосмислено политичку вољу да се бори против корупције и организованог криминала.

С Колунџијом се слаже и заменик шефа посланичке групе Г17 плус Влајко Сенић, који је изјавио да је та странка задовољна досадашњим радом Владе Србије, али и оценио да има простора да буде још боља и ефикаснија у спроводењу реформи: "Задовољни смо досадашњим резултатима имајући у виду коалицину припроду владе и контекст у којем је деловала посебно у условима финансијске кризе која је потресла свет."

Шеф посланичког клуба Социјалистичке партије Србије Бранко Ружић оценио је да је Влада Србије за 100 дана рада успела да покрене све развојне пројекте у земљи и почне са испуњавањем обећања која је дала грађанима у изборној кампањи: "Преурањено је говорити након 100 дана рада Владе о томе да ли функционише успешно или не, али је евидентно да су покренути сви развојни пројекти, пре свега Коридор 10. На пољу инфраструктуре, интензивирана је и реализација обилазнице око Београда."

Он је додао да би рад Владе за сада "уз резерву" оценио четворком, али да је сигуран да ће та оцена бити већа, с обзиром да сви развојни пројекти које су социјалисти обећали у изборној кампањи захтевају мало дужи временски период, па ће у неким будућим данима бити остварени.

Навео је, међутим, да је у период од формирања Владе забележио и "успорен параментарни живот" у Србији, што је довело до застоја у усвајању закона који би требало да се ускладе са актима ЕУ: "За то се не може рећи да је кривица владе, али јесте објективна и реална обавеза владајуће већине да омогући да парламент функционише на начин који је потребан да би се ти закони донели."

Лидер Јединствене Србије Драган Марковић Палма оценио је да је Влада у првих 100 дана добро радила јер се партије које је чине нису свађале око министарских места и функција него су се окупиле око програма за бољи живот грађана: "Оцена од један до пет ове владе је четири минус. То је висока оцена имајући у виду шта смо наследили. Надам се да ће када годину дана буде прошло од формирања владе оцена бити четири плус, а за четири године, оцена одличан пет."

Говорећи о сарадњи са Хашким трибуналом, Марковић је рекао да критике лидера Нове Србије Велимира Илића на рачун Владе нису на месту, јер је за време његовог учешћа у власти 16 Срба испоручено том суду: "Илић нас на сва звона критикује, па се са бине на митингу (подршке Радовану Караџићу, 29. јула) драо ко рањена мечка како су неки издајници, а за време док је он био у власти то (изручење оптуженх Хагу) је била међународна обавеза."

Фунционер Српског покрета обнове Александар Чортрић оценио је да је за првих 100 дана рада Влада Србија постала ближа пријему у ЕУ него што је икада раније била: "Најзначајнији резултат за овај кратак период је и то што смо ближи стављању Србије на белу Шенгенску листу." Он је рекао да оцена коју Влада за сада заслужује јесте четворка.

Лидер Странке демократске акције и министар без портфеља Сулејман Угљанин оценио је првих 100 дана рада Владе Србије као врло успешне пре свега због наставка процеса европских интеграција и доласка нових инвеститора у земљу: "Влада је остварила добру сарадњу са међународном заједницом, трасирала свој европски пут и приводи крају све обавезе према међународном суду у Хагу."

Посланица Лиге социјалдемократа Војводине Александра Јерков изјавила је да је та странка задовољна радом Владе Србије у првих сто дана на пољу европских интеграција, али да је "изразито незадовољна" покушајем приватизације Нафтне индустрије Србије, јер је Србија у приватизацији НИС-а заузела "инфериорну" позицију у односу на руског партнера.

Она је као "штетан" оценила и потез Владе Србије да ускрати гостопримство амбасадорима Црне Горе и Македоније, након што су те државе признале независност Косова: "Такав потез наноси штету Србији и њеном европском путу."

По мишљењу посланика Савеза војвођанских Мађара у Скупштини Србије Балинта Пастора, првих сто дана рада Владе Србије "није било идеално", али је влада последњих дана почела ефикасније и брже да ради на европским интеграцијама: "За нас је први стратешки циљ био да се формира проевропска влада и тај циљ је остварен. Влада није идеална ни по питању састава, ни по питању програма, али је једина могућа из овог сазива којој превасходни циљ могу бити европске интеграције."

(Бета/МОНДО)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер