уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Премијер Лукшић жели да започне дијалог о имовини СПЦ у Црној Гори
Хроника

Премијер Лукшић жели да започне дијалог о имовини СПЦ у Црној Гори

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 03. јануар 2011.

Премијер Црне Горе Игор Лукшић рекао да ће иницирати дијалог око имовине Српске православне цркве у Црној Гори. У први план би требало да дођу они који хоће да разговарају и да се тако дође до решења, каже Лукшић.

Нови црногорски премијер Игор Лукшић изјавио да ће, иако није верник, иницирати дијалог око имовине Српске православне цркве у Црној Гори. Он је рекао да је на председнику владе да на тај начин помогне како би се неки радикални облици истицања тог проблема маргинализовали.

Лукшић је признао да ће решавање проблема имовине СПЦ бити тешко и да ће трајати, али верује да упорно инсистирање може да доведе до решења.

"Сви нечега морамо да се одрекнемо и да схватимо да се то ради због интереса и, пре свега, због генерација које долазе", рекао је Лукшић за "Побједу“.

Проблем са имовином Српске православне цркве у Црној Гори, односно Митрополије црногорско-приморске, постоји практично од оснивања канонски непризнате Црногорске православне цркве, посебно од проглашења црногорске независности маја 2006. године.

Цетињска филијала Управе за некретнине одлучила је још 2007. године да Митрополија црногорско-приморска више није власник црквеног земљишта и зграда у цетињској општини, већ да су то појединачне цркве и манастири.

Митрополит Амфилохије позвао је црногорског председника Филипа Вујановића и премијера Мила Ђукановића да Митрополитији обезбеде правну и имовинску сигурност како би се, како је он тада навео, сачувао грађански мир, а на основу жалбе Митрополије таква одлука је укинута.

Нову имовинску битку са државом Црном Гором Митрополија је добила када је которски суд донео, за многе изненађујућу одлуку да општина Будва има да јој врати 4.600 квадрата који су јој били одузети пре 20 година због изградње заобилазнице. Вредност земљишта процењена је на 2,6 милиона евра.

Митрополија је у катастарским књигама заведена као власник или корисник око 600 православних храмова у Црној Гори, а ово је био тек један од више од 120 спорова које она води против државе.
(Вести онлајн)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер