среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Премијер Јапана Шинзо Абе у дводневној посети Београду: Нећемо заборавити помоћ Србије после земљотреса 2011; Александар Вучић: Посетио сам све јапанске компаније у Србији и уверио се да су наши радници срећни
Хроника

Премијер Јапана Шинзо Абе у дводневној посети Београду: Нећемо заборавити помоћ Србије после земљотреса 2011; Александар Вучић: Посетио сам све јапанске компаније у Србији и уверио се да су наши радници срећни

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 15. јануар 2018.

БЕОГРАД - Председник Србије Александар Вучић и председница Владе Ана Брнабић приредили су у Дому гарде на Топчидеру свечану вечеру за јапанског премијера Шинзоа Абеа, који борави у посети Србији.

"Сигуран сам да ваша посета представља прекретницу у развоју наших односа", рекао је Вучић у здравици.

Председник Србије истакао је да је "ретко када имао прилику да види тако скромне, пристојне и добре људе", попут јапанског премијера и његове супруге, која је такође присуствовала вечери у Дому гарде.

Вучић је рекао да је много учио о Јапану, те је навео поједина места која би још желео да посети како би, како је додао, све што је до сада видео у Јапану могао да склопи у једну прелепу слику.

Вучић се нашалио и да Срби, за разлику од Јапанаца, не једу здраву храну.

Истакао је да је Србима највише стало да се примети да су добри домаћини, те је пожелео гостима из Јапана да се у Београду осећају као код куће.

Он је изразио задовољство што је дошао у Србију, истичући да је чуо похвале о гостопримству Срба од Јапанаца, који су боравили у нашој земљи.

"Ја сам данас у Србији захваљујући вашем добром годстопримству. Желим срдачно да захвалим председнику Вучићу и свима на добродошлици", рекао је Абе.

Јапански премијер је искористио прилику и да нагласио да је Србија Јапанцима позната и као спортска сила.

Као пример српских спортиста, познатих у Јапану, Абе је навео Новака Дјоковића, ватерполисте, кошаркаше, а посебно је истакао фудбалера Драгана Стојковића Пиксија, који је играо у Јапану.

"Јапанци су гледали његову фантастичну игру коју је показао одмах након почетка јапанске професионалне фудбалске игре", рекао је Абе.

Премијер Јапана је изразио уверење да ће Србија освојити више од 15 медаља на Летњим олимпијским играма, које ће бити одржане 2020. године у Јапану.

"Председник Србије је рекао да ће Србија освојити 15 медаља, а ја сигуран да ћете имати више од 15", рекао је Абе.

Јапански премијер честитао је окупљенима Српску Нову годину и подвукао значај будућих пријатељских односа између Јапана и Србије.

За истим столом на вечери у Дому гарде седели су јапански премијер са супругом, председник Вучић, премијерка Брнабић, председница Скупштине Србије Маја Гојковић, шеф дипломатије Ивица Дачић.

Уваженим гостима приређен је краћи културно-уметнички програм.

Вечери су присуствовали чланови Владе Србије, угледне личности из политичког, привредног и јавног живота.

Јапански премијер Шинзо Абе слетео је на београдски аеродром "Никола Тесла" где га је дочекала премијерка Србије Ана Брнабић, а потом му је приређен свечани дочек у Палати Србија.

Шинзо Абе у Србију долази у оквиру европске турнеје, а домаћин му је председник Србије Александар Вучић.

Јапански премијер Шинзо Абе изјавио је да му је изузетно драго што је дошао у посету Београду и да неће заборавити помоћ Србије 2011. године када је ту земљу погодио разорни земљотрес.

"Данас ћемо разговарати о разним питањима, између осталог и о Северној Кореји која представља велику опасност, чак и за вашу земљу", рекао је Абе.

Јапански премијер је додао да је западни Балкан важан за стабилност не само Европе, већ и целе међународне заједнице.

Абе је додао да Јапан жели да повећа економску сарадњу са Србијом и западним Балканом.

Абе: Предлажем инцијативу за сарадњу са западним Балканом

Премијер Јапана Шинзо Абе изјавио је да је на састанку са председником Александром Вучићем предложио иницијативу за сарадњу са западним Балканом и да је за то, од српског председника, добио подршку. Изразио је наду да ће две земље ојачати односе у економским, политичким, културним, људским и свим осталим сферама.

Абе је рекао да му је изузетно драго што је у посети Србији и да је имао састанак са председником који изузетно добро познаје Јапан. "Србија је кључна за стабилност западног Балкана који се налази на кључној позицији у геополитичком смислу", рекао је Абе, наводећи да је наша земља, као таква, важна за Јапан.

Међународна заједница се суочава са наоружавањима Северне Кореје и договорио сам се са председником Вучићем да ћемо тесно сарађивати кад су у питању ови проблеми, али и по питању отмичара, навео је.

Премијер Јапана је истакао да та земља чврсто подржава евроинтеграције Србије и њене реформе.

"Предложио сам председнику Вучићу иницијативу за сарадњу са западним Балканом и он је изразио подршку", рекао је Абе.

Казао је да односи две земље имају простора за унапређење и додао да су данас договорили слање јапанских волонтера као део пројекта размене са иностранством.

„Разменио сам мишљење са председником Вучићем и о економским односима“, додао је.

Јапанска компанија ради постројење за одсумпороварање ТЕНТ-а

Истакао је као веома важан пројекат за изградњу постројења за одсумпоравање димних гасова ТЕНТ, који ће водити јапанска фирма.

Пројекат је вредан 167 милиона евра, а изводи га Мицубиши Хитачи Пауер Системс (Mitsubishi Hitachi Power Systems). Очекује се да ће пројекат бити завршен у последњем кварталу 2022. године.

Предвиђено је да домаће компаније учествују са више од 50% у реализацији пројекта.

Захваљујући овом пројекту, емисије сумпор-диоксида биће смањене девет пута, са око 74.000 тона на 7.800 тона годишње, што је у складу са европским директивама.

На крају, премијер Абе је рекао да му је изузетно драго да посећује Србију у време Српске Нове године.

Изразио је наду да ће две земље ојачати односе у економским, политичким, културним, људским и свим осталим сферама.

Вучић: Разговарали смо са представницима 16 компанија

На почетку обраћања, Вучић је поздравио премијера Јапана Шинзо Абеа и захвалио му се на посети, јер је он први високи званичник те земље који је после толико година посетио Србију.

Управо због тога ову посету господина Абе сматрам историјском и кључном за сарадњу и даље унапређење односа Србије и Јапана, додао је.

"Разговори су били отворени, конструктивни и пријатељски. Разговарали смо о свим кључним политичким питањима, на глобалној политичкој сцени, али смо највећу пажњу посветили нашим билатералним, нарочито економским односима", навео је председник Србије.

Упознали смо господина Абеа о нашим односима са Приштином, положају у међународним институцијама и договорили даљи наставак унапређења наше билатералне политичке сарадње, додао је.

"Влади Јапана смо захвални на сваковрсној подршци током било којих елементарних непогода које су погодиле Србију последњих година, посебно 2014. године", подвукао је Вучић.

Наша трговинска размена је мала и отвара, како је рекао премијер Абе, веће просторе за напредак у будућности, каже Вучић, који констатује да је у том делу, ипак, сарадња напредовала.

Вучић је рекао да је имао част, са премијерком Брнабић, да разговара са представницима 16 јапанских компанија, веома значајних, и да им је упутио позив и рекао да је Србија најбоље место за инвестирање у Европи.

Српски привредници су данас добро представљали своје компаније, и уверен сам да ће успети да пронађу своје место на врло тешком и захтевном јапанском тржишту, рекао је Вучић.

Он каже да су разговарали и о сутиацији у региону, и да је добио подршку премијера Абеа за очување стабилности и мира на подручју западног Балкана.

Рекао сам господину Абеу да је Србија у 20. веку претрпела многе жртве, да смо много ратовали, и да се нада да у 21. неће бити ниједног, а да ће Срби успети да разлику у напретку према Јапанцима смање, навео је Вучић.

Председник Србије је рекао да су јапански званичници и компаније увек добродошли у Србији.

Председник Србије Александар Вучић рекао је да посета јапанског премијера има историјски значај за Србију јер се догађа после 31 године и да је уверен да Србији и Јапану предстоји озбиљан развој економских односа.

Вучић је приликом разговора с Абеом у Палати Србија у Београду рекао да две земље имају дугу традицију добрих односа, још од 1882. године, када је тадашњи српски краљ Милан Обреновић успоставио прву кореспонденцију с тадашњим јапанским царем.

"Посетио сам све јапанске компаније у Србији и уверио се да су наши радници срећни", рекао је Вучић.

Он је захвалио јапанском премијеру на помоћи Србији после поплава 2014. године и на подршци коју Јапан пружа Србији на европском путу.

Брнабић: Желимо да учимо од Јапана

Премијерка Ана Брнабић рекла је на састанку делегација Србије и Јапана са привредницима две земље да је Србија земља са стабилном економијом и финансијама.

Она је нагласила значај посете јапанског премијера Србији и оценила да су билатерални и политички односи две земље у успону.

"Грађани Србије изузетно поштују подршку и помоћ Јапана посебно током катастрофалних поплава 2014. године, циљ владе и мој лично је да овај сусрет трговинску сарадњу и већи прилив инвестиција из Јапана", рекла је Брнабић.

Она је додала да је вођењем одговорне економске полтике Србија данас земља са суфицитом у буџету у којој је нето прилив директних страних инвестиција нешто већи од две милијарде евра.

"Србија је успешно завршила аранжман са ММФ и показала да је добар партнер и у најтежим околностима. Србија је сваке године све конкурентнија, сада се налазимо на 43. месту Доинг бусинеш листе, од 190 земаља света, по бризини издавања грађевинских дозвола смо десети на свету, а на листи конкурентности Светског економског форума смо напредовали за 12 места', рекла је Брнабић.

Она је истакла да је Светска банка прогласила Србију за лидера у југоисточној Европи по спроведеним реформама. Додаје, да је повећан кредитни рејтинг, те да се Србија налази на сигурном путу ка ЕУ, са 12 од 35 отворених поглавља.

"Србија сада размишља стратешки о свом развитку, стање у иновацијама је сада нови изазов и ту зелимо да учимо од Јапана, јер је економија 21. века базирана на дигитализацији, креативности и развијању свих онох вештина које Јапан успешно развија", рекла је Брнабић.

Како је додала, Србија жели од Јапана да учи и о пословној етици, ефикасном менаџменту коме су "јапанске компаније удариле темељ".

Председник Србије изјавио је, уочи доласка јапанског премијера да је то велика част и да смо на ту посету веома поносни, те да је Србија једна од шест земаља источне Европе коју ће посетити, у којој ће се најдуже задржати и једина земља коју ће посетити, а која није чланица ЕУ.

Церемонија свечаног дочека биће приређена испред Палате Србија, а присуствоваће и председница Владе Ана Брнабић, која ће учестовати и на пленарном састанку делегација Србије и Јапана.

Јапански премијер у дводневну посету Србији стигао је заједно са делегацијом јапанских привредника, а то је и прва посета једног јапанског званичника Београду на тако високом нивоу у последње три деценије, па је долазак Абеа унапред добио епитет "историјски".

Према програму, после подне предвиђен је састанак делегација са привредницима двеју земаља, на којем ће се учесницима обратити Вучић, Абе и Брнабићева.

Министарка за европске интеграције Јадранка Јоксимовић и амбасадор Јапана у Србији Ђунићи Марујама потписаће Ноту о волонтерском програму јапанске прекоморске сарадње.

Укупна помоћ Јапана Србији од 1999. износи 490 милиона евра

Шинзо Абе, премијер Јапана, треће највеће светске економије, у посети је Србији. У његовој делегацији налазе се и челници више јапанских компанија. То би могла да буде прилика за разговоре о новим инвестицијама Јапана, и повећању српско-јапанске трговинске размене. О ефектима тих разговора знаћемо више у наредним месецима.

Од јануара до новембра ове године, трговинска размена Србије и Јапана износила је 135,6 милиона евра.

Водећи извозни производи Србије у Јапан су прерађен дуван и прехрамбени производи, док су главни увозни производи из Јапана су путнички аутомобили и машине.

Највеће инвестиције Јапана у Србији "Јапан табако", у Сенти, 170 милиона евра, затим Панасоник који има производни погон у Свилајнцу, и највећа гринфилд јапанска инвестиција Јазаки у Шапцу, који ће запослити 1700 људи.

Поред земаља Европске уније, Америке и Норвешке, Јапан је један од највећих донатора грађанима Србије.

У току јапанске фискалне године у трајању од априла 2016. до краја марта 2017. године, Влада Јапана обезбедила је укупну помоћ од 859.446 евра. у области образовања, здравства, социјалне заштите, и заштите животне средине.

Укупна помоћ Владе Јапана нашој земљи од 1999. године до данас, кроз различите пројекте, износи више од 490 милона евра.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер