петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Премијер Цветковић о мерама против економске кризе
Хроника

Премијер Цветковић о мерама против економске кризе

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 10. децембар 2008.

Премијер Цветковић је прогнозирао тешку, али не и неиздрживу 2009. током јучерашњег представљања мера за помоћ привреди пред налетима светске економске кризе. Он сматра да буџет није само рестриктиван већ и подстицајан за развој привреде. Међутим, економисти и привредници не верују да Србија може у идућој години остварити привредни раст у условима опште стагнације, иако поздрављају већину мера које је премијер изнео. - Циљ Владе Србије је да нам у 2009. не буде лошије него ове године. Ускоро ћемо осетити последице светске кризе, али познати су нам механизам и начин њеног преливања у Србију, знамо слабе тачке наше привреде. Не зна се, међутим, права дубина глобалног финансијског потреса нити колико ће трајати. Припремили смо комплекс буџетских рестриктивних и подстицајних мера за преживљавање привреде и грађана, задржавање постојећих и отварање нових радних места. О тим мерама имамо пуну сагласност у владајућој коалицији - изјавио је Цветковић. Он је саопштио да ће држава са две милијарде евра помоћи привреди идуће године, делом из буџета, делом од међународних финансијских институција. По његовим речима, у оквиру макроекономске политике Влада планира ограничење јавне потрошње на један и по одсто бруто друштвеног производа, допушта инфлацију од осам процената на годишњем нивоу, преполовљење привредног раста на 3,5 одсто, што ће подржати, ако буде потребно, кредитним аранжманом са ММФ. Рачуна се и на даљу сарадњу са НБС. - Буџет је кључна мера штедње у фискалној политици, његова приходна страна је око 700 милијарди динара, расходна око 750 милијарди динара, тако да нас очекује буџетски дефицит око 50 милијарди динара. Суштински, овај буџет доноси да зараде буџетских корисника расту осам одсто, што ће им омогућити једнак ниво потрошње као ове године и да инфлација не угрози њихов стандард. Затим, пензије расту 13 одсто, док социјална заштита остаје на истом нивоу као ове године - каже премијер Цветковић.

Како је рекао премијер, расходи државних органа су мањи за два до три процента. Смањењем издатака за набавке, путовања и репрезентацију уштеђено је око пет милијарди динара (58,8 милиона евра), задржано је ограничење употребе службених аутомобила, припрема се пропис о рационалном коришћењу државних станова и пословног простора. Следи рационализација државне управе, биће ограничена потрошња у јавним предузећима и у оним чији је већински власник држава. Предвиђено је и смањење накнаде за чланство у управним одборима и у току је ограничавања примања менаџера у јавним и другим државним фирмама… Све то у циљу да држава, према речима Цветковића, заиста предњачи у штедњи. Да би Србија пребродила надолазећу економску кризу потребно је јединство и сагласност „свих интересних група”, рекао је премијер, апострофирајући да је његов захтев Социјално-економском савету Србије да се постигне друштвени уговор о социјалном миру између Владе, послодаваца и синдиката. Апеловао је на парламент да буде ефикаснији да би Влада могла што боље да спроведе државу кроз предстојећу кризу. Осим тога, држава ће предњачити у подношењу терета кризе, па и остали морају да је следе, а Влада неће дозволити хиперинфлацију и нестабилност. Одговарајући на питања новинара, премијер Цветковић казао је да ће проблем незапослености „бити решаван подстицајним буџетским мерама” и да је из Завода за запошљавање обавештен „да немамо масовна отпуштања која би повећала незапосленост, већ је по среди истицање уговора о раду на одређено време”. Министарство финансија потписаће протоколе са синдикатима у јавној управи, „којима нудимо фер уговор по коме нико неће живети лошије него ове године”, казао је премијер.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер