четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Прекинута испорука гаса Србији
Хроника

Прекинута испорука гаса Србији

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 06. јануар 2009.

Директор "Србијагаса" Душан Бајатовић рекао је у Дневнику 2 РТС-а да ће у поноћ гасоводни систем у нашој земљи бити потпуно празан. Током вечери почели руско-украјински преговори, ситуација би могла да буде разрешена већ сутра, незванично сазнаје РТС. Влада Србије усвојила мере за превладавање енергетске кризе изазване несташицом гаса. Aпели да се смањи потрошње струје. Обезбеђено довољно мазута за топлане.

Србији је током дана у потпуности обустављена испорука природног гаса, због руско- украјинског спора око дуга и цене гаса.

Како РТС незванично сазнаје, вечерас су представници "Гаспрома" и украјинског "Нафтогаса" разговарали како би се спор те две државне фирме што пре решио и нормализовало снабдевање гасом.

Наш извор у Москви тврди да би "Гаспром" можда већ сутра могао поново да испручује уговорене количине гаса европским земљама.

Директор "Србијагаса" Душан Бајатовић рекао је у Дневнику 2 РТС-а да ће у поноћ гасоводни систем у нашој земљи бити потпуно празан.

Током дана, када је стигла информација да су испоруке гаса преполовљене, сви велики индустријски потрошачи су упозорени, па се капацитети контролисано заустављају да не би дошло до хаварија, објаснио је директор "Србијагаса".

Топлане су још око поднева почеле постепено да прелазе са коришћења гаса на мазут.

Бајатовић је признао да се тренутно реализује "веома лош сценарио" и да не постоји решење за снабдевање такозваних "малих потрошача", односно домаћинстава.

"Милион кубних метара дневно, колико можемо да обезбедимо из сопствених извора, биће распоређене на приоритетне потрошаче", нагласио је директор "Србијагаса".

Раније данас, Бајатовић је најавио да ће од Мађарске затражити да нам помогне својим залихама, али је и северним суседима током поподнева обустављена испорука гаса из Русије.

Бајатовић, ипак, напомиње да Мађари имају довољно залиха и да ће сутра почети преговори у Будимпешти.

"Да ли ће нам помоћи, зависиће од њихове процене колико ће криза трајати", каже Бајатовић.

Према неким проценама, криза би могла да буде окончана најкасније у уторак, Уколико потраје дуже од тога, упозорава Бајатовић, Србија ће имати велике проблеме, а највише наш електроенергетски систем.

Гаса је у цевима почело да нестаје постепено. Прво обавештење о смањењу испоруке од 25 одсто, "Србијагас" је добио од шефа оперативног центра Мађарске јутрос у 9.19.

Нешто после 12 сати, стигло је и друго обавештење да су испоруке преполовљене. Три сата касније, испорука гаса је потпуно обустављена.

Уговорена дневна количина је 10 милиона кубних метара руског гаса, а уобичајено се транспортује гасоводима преко Украјине и Мађарске.

Реаговање Владе Србије

Влада Србије данас је усвојила мере за ублажавање енергетске кризе настале због опште несташице гаса.

Влада је наложила да се природни гас замени другим енергентима код свих потрошача који имају могућност замене, као и да се обустави испоруке свим групама потрошача природног гаса.

НИС ће, ради обезбеђивања функционисања даљинских система грејања и термоелектрана-топлана, обезбедити редовну испоруку потребних количина мазута тим потрошачима.

Привредни субјекти који обављају делатност саобраћаја деривата нафте унутрашњим воденим, друмским путевима и железницом дужни су да обезбеде транспорт потребних количина мазута даљинским системима грејања и термоелектранама-топланама, наводи се у саопштењу издатом после данашње телефонске седнице Владе Србије. 

Због повећане потрошње електричне енергије, ЈП Електропривреда Србије ће, уколико буде потребно, обезбедити неопходне количине струје из увоза.

На основу Закона о енергетици, у случају када је угрожена сигурност снабдевања купаца или функционисање енергетског система због недовољне понуде на тржишту енергије или наступања других ванредних околности, Влада Србије прописује мере ограничења испоруке електричне енергије, односно природног гаса или посебне услове увоза или извоза појединих врста енергије, начин и услове за образовање и контролу цена, обавезу испоруке само одређеним корисницима или посебне услове обављања енергетских делатности, додаје се у саопштењу.

Поред свих наведених мера, Радна група за разматрање и праћење ситуације у вези са сигурношћу снадбевања енергијом и енергентима коју је формирало Министарство рударства и енергетике биће у непрекидном заседању док трају ванредне околности у енергетском сектору, наведено је у саопштењу.

Неопходна штедња струје

Влада апелује на грађане да док трају ванредне околности у испоруци природног гаса, смање потрошњу електричне енергије како не би било угрожено функционисање електроенергетског система, закључује се у саопштењу.

Електропривреда Србије саопштила је да ће учинити све да и у ванредним условима обезбеди максималне количине електричне енергије из домаћих капацитета, а да ће, уколико буде било потребно, недостајућа енергија бити набављена из иностранства.

ЕПС је упозорио да се сада, када је престало снабдевање Србије гасом, очекује значајан раст потрошње електричне енергије, због чега је могуће преоптерећење дистрибутивне мреже.

Због тога је, како је истакнуто, неопходно да даљински системи грејања у свим градовима пређу на мазут и да квалитетно греју станове, како би се смањило евентуално догревање електричном енергијом.

У свим производним капацитетима ЕПС-а биће предузете посебне мере да се спречи било какав проблем у производњи, док ће у дистрибуцијама бити повећан број дежурних екипа, како би се локални кварови отклањали у најкраћем могућем року.

У саопштењу се подсећа да су техничке могућности дистрибутивне мреже ограничене и да грејање целе државе искључиво на електричну енергију није могуће.

Због тога из ЕПС-а апелују да сви који могу, уместо гаса за грејање, користе неке друге енергенте (угаљ, дрва, пећи на бутан гас, на селима биомаса...), јер ће се тако смањити притисак на дистрибутивну мрежу и омогућити редовно снабдевање.

Реч министра енергетике

Министар енергетике Петар Шкундрић је, гостујући у Дневнику 2 РТС-а, рекао да се чини све како би топлане које могу да користе мазут, биле на време снабдевене довољним количинама тог енергента.

"Топлане у Београду и Новом Саду, које су и највећи потрошачи, већ су прешле на мазут. Договорено је да се свим расположивим видовима превоза, рекама и путевима, топланама редовно допрема мазут", нагласио је министар Шкундрић.

Проблем представља то што осам топлана користе искључиво гас, односно, не могу да пређу на мазут.

Због тога је Шкундрић апеловао да сви грађани којима је доступно даљинско грејање или могу да користе чврста горива, штеде струју, како би је било довољно за оне који у овом тренутку немају други избор већ да се греју електричном енергијом.

Министар енергетике је нагласио значај гасно-нафтног аранжмана са Русијом јер, како објашњава, да је изграђен Јужни ток или, бар, реконструисано складиште у Банатском Двору, сада се не бисмо суочавали са оваквом кризом.

(РТС)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер