четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Предстоји борба за гласове у генералној скупштини и око формулације резолуције
Хроника

Предстоји борба за гласове у генералној скупштини и око формулације резолуције

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 20. септембар 2008.
БОН, 19. септембар (Танјуг) - Немачки професор међународног права Кристијан Томушат оценио је да, после стављања српског захтева на дневни ред Генералне скупштине УН, предстоји "узбудљива борба" за гласове у Скупштини, али и око тога како ће бити формулисана резолуција којом би се тражило мисљење Међународног суда правде о легалности независности Косова.

"Ту на сцену ступа дипломатија. Ако већина у Генералној скупштини одлучи да предмет дође до суда, око саме формулације питања водиће се највећа битка", рекао је Томушат , у изјави радију Дојче веле. 

Ако рецимо најкритичнији елементи буду изостављени, онда, како је указао суд неће ни имати прилику да се изјасни. 

"Ту ће морати да се примени дипломатска вештина да би се питање формулисало у одређеном правцу", додао је професор Универзитета Хумболт у Берлину,

Он је објаснио да ће коначну верзију питања Међународном суду правде формулисати Генерална скупштина УН, будући да само она може да тражи мишљење суда.

"То ће припремити правни одбор УН који ће формирати Генерална скупштина, уз помоћ Генералног секретаријата и уз помоћ правних стручњака". 

Коментаришући изјави британског амбасадора у УН да је ова иницијатива лоша за европске интеграције Србије он је рекао да као стручњак за међународно право не може да буде против тога да се неко питање стави пред Међународни суд правде.

"То представља правно решење сукоба. То предвиђају и Уједињене нације у чијем статуту стоји да, када постоји спор између држава, онда то треба да буде решено пред Међународним судом", рекао је професор.

На питање да ли Међународни суд може да одбије тај предмет, он је рекао да "начелно може" али да се то досада никада није десило. 

Неколико пута је било притисака да се неки предмет одбије, на пример приликом одлуке Израела да направи зид према Палестини. 
"Многе државе тада су инсистирале да Суд одбије да о томе расправља, али он то није учинио", подсетио је Томушат.

Он сматра да је ово уједно и велики тест да ли Европска унија може да постигне заједнички став. 

"Постоје земље у ЕУ које се не слажу са рецимо Немачком или Француском и које сматрају да случај Косова представља преседан".

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер