четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Представник Светске банке: Треба решити проблем реструктурирања комуналних предузећа, као што су Србиjагас и EПС, и саобраћаjних, попут Железнице
Хроника

Представник Светске банке: Треба решити проблем реструктурирања комуналних предузећа, као што су Србиjагас и EПС, и саобраћаjних, попут Железнице

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 04. март 2016.

Да би убрзала приступање Eвропскоj униjи Србиjа мора да настави у правцу текуће стратегиjе привредног развоjа и изградњом jаче привреде, изjавио jе данас потпредседник Светске банке за Eвропу и централну Aзиjу Сирил Mилер уз напомену да ће реформа jавног сектора бити jедан од кључних елемената.

"Реформа скупог jавног сектора биће jедан од кључних елемената, нарочито спровођење реформи у здравству, образовању и социjалноj заштити, где jе Србиjа слабиjа у поређењу са земљама сличног нивоа прихода", навео jе Mилер током посете Србиjи. Oн jе додао да то jесте изазов, али jе такође и кључно за конкурентност Србиjе, дугорочно гледано.

Иначе, Mилер jе данас завршио своjу прву тродневну посету Србиjи, а дугогодишња сарадња између Србиjе и Светске банке на питањима привредног раста и стварања нових радних места била jе у центру пажње ове посете, наводи се у саопштењу Светске банке.

Светска банка похвалила jе владу за напоре у решавању питања везаних за преко 140 jавних предузећа коjа су била у процесу реструктурирања више од jедне децениjе, и представљала велику препреку инвеститорима коjи су долазили у земљу.

Mеђутим, како се наводи, остаjе забринутост по питању наjвећих предузећа из ове групе коjа jош увек треба да се реше.

Наглашена jе и потреба за предузимањем наредних корака у реструктурирању комуналних предузећа, као што су Србиjагас и EПС, и саобраћаjних, попут железнице. Истакнуто jе да су у овим предузећима заступљени наjjачи интереси коjи се противе реформама, тако да оваj процес представља и даље изазов.

“Напори да jавна комунална и саобраћаjна предузећа постану финансиjски одржива уско су повезани са решавањем питања наjвећих преосталих комерциjалних друштвених предузећа, због дуговања коjа друштвена предузећа имаjу према њима”, рекао jе Mилер.

Oн jе додао да отварање одрживих jавних комуналних и саобраћаjних предузећа коjа добро послуjу ниjе само неопходно у фискалном смислу, него jе, такође, кључно и за циљ коjи Србиjа има да буде регионални лидер у повезивању и економскоj интеграциjи.

"Стога jе оваj процес од прворазредне важности за владину шансу за успех у трансформациjи српске привреде", истакао jе Mилер.

Делегациjа Светске банке поново jе нагласила да jе паралелно са спровођењем реформи у jавном сектору за Србиjу важно да ослободи потенциjал недовољно развиjеног приватног сектора кроз стварање добре климе за инвестициjе, подстицање иновациjа, и запошљавања.

“Србиjа jе предузела неколико позитивних корака у правцу решавања фундаменталних питања везаних за пословну климу, попут дозвола за изградњу, лакоће плаћања пореских обавеза, унапређења укњижбе непокретности,” приметио jе Mилер.

У наредном периоду биће неопходна већа усредсређеност на судске поступке, одлуке и извршења како би Србиjа била привлачниjа дестинациjа за инвеститоре.

Проширивање пилот проjеката коjи промовишу иновациjе и трансфер технологиjе такође ће омогућити да Србиjа искористи своj наjjачи потенциjал- способне и технолошки потковане младе раднике, наводи се у саопштењу Светске банке.

Потпредседник Mилер са коjим jе у посети Србиjи била и директорка Светске банке за jугоисточну Eвропу Eлен Голдстин, састао се током посете Србиjи са премиjером Aлександром Вучићем, министрима у влади, представницима приватног сектора, фондациjе Новака Ђоковића, представницима развоjних организациjа и политичким аналитичарима.

Програм подршке Светске банке Србиjи вредан jе 1,27 милиjарди долара коjима се финансираjу проjекти у саобраћаjу, катастру, побољjсању пословне климе, развиjању конкурентности и креирању нових радних места, здравству, заштити од поплава и обнови поплављених подручjа, реформи у финансиjском сектору, решавању питања преосталих друштвених предузећа коjа су у реструктурирању.

У припреми су проjекти коjи ће се бавити реформом jавног сектора и реструктурирањем и финансиjском консолидациjом jавних предузећа, додаjе се у саопштењу.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер