петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Представник ММФ-а: Јавни дуг у Србији нарастао до забрињавајућег нивоа, али Влада Србије се одлучила на тешке реформе
Хроника

Представник ММФ-а: Јавни дуг у Србији нарастао до забрињавајућег нивоа, али Влада Србије се одлучила на тешке реформе

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 04. март 2015.

КОПАОНИК – Стални представник ММФ-а у Србији Дехенг Ким упозорио је данас да је јавни дуг у Србији нарастао до забрињавајућег нивоа, али је додао да се Влада Србије одлучила на тешке реформе и показала решеност да ће их спровести.

Он је оценио да пораст јавног дуга чини нестабилним финансијски сектор и истакао да је очување његове стабилности од највећег значаја за државу.

Дехенг је указао и на висок степен ненаплативих кредита банака у Србији, што слаби банкарски сектор.

Обнављање стабилности финансијског сектора и споровођење структурних реформи су од највеће важности за српску економију и један од три стуба новог аранжмана с ММФ-ом који је одобрен 23. фебруара, нагласио је Дехенг на панелу о макроекономској стабилностина на Копаоник бизнис форуму 2015.

Дехенг је истакао да су за очување финансијског сектора потребна финансијска средства, али ће трошкови тога бити високи, упозорио је он и оценио да фискална консолидација може да отвори нов простор за раст економије.

Говорећи о ненаплативим кредитима банака у Србији, Дехенг је упозорио да је њихов проценат висок и то слаби банкарски систем, а то значи и смањивање тражње за новим кредитима.

Стални представник ММФ-а је пренео обећање Владе Србије да ће решити тај проблем.

Говорећи о трећем стубу новог аранжмана с ММФ, Дехенг је рекао да се он тиче смањења плата и пензија и државне помоћи, односно субвенција, које су неопходне у спровођењу структурних реформи и саме по себи су веома важне.

„Успех целокупног аранжмана је условљен реформама, које је подржала и ЕУ, али са ограничењем”, реако је Дехенг.

Када је реч о фискалној консолидацији, Дехенг је подсетио да је влада њих започела прошле године изменама закона о раду, о просторном планирају и изградњи, о приватизације и „те промене су биле тешке, али неизбежне”.

Дехенг и изразио наду да ће влада успети да спроведе те реформе.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер