петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Представници странака: Већ смо у некој врсти изборне кампање
Хроника

Представници странака: Већ смо у некој врсти изборне кампање

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 20. август 2011.

Већина политичких странака већ је почела припреме за изборну утакмицу, а интензивније активности у придобијању подршке бирача најављују за јесен, када ће неке од њих и званично кренути у кампању.

У изјавама Танјугу, представници социјалиста, либерала, напредњака и радикала "признали су" да су већ у некој врсти кампање, док су Уједињени региони Србије улазак у званичну изборну трку најавили за 2. октобар.

За разлику од њих, представници Демократске странке поручили су да у изборну кампању неће улазити пре расписивања избора.

Стручњаци сматрају да ће политичке партије у истинску изборну кампању кренути тек пошто избори буду расписани.

Потпредседник ДС Јелена Триван сматра да је лоше да се преостало време које Србија има за испуњење циљева и задатака потроши на међусобна препуцавања које кампања са собом носи и да се странке баве кампањом пре него што избори буду расписани.

Демократе, навела је Триван, ни на који начин нису кренуле у кампању, а све што раде не раде због кампање, већ зато што су то њихове обавезе према грађанима.

"Нећемо улазити ни у какву кампању пре него што избори буду расписани", категорична је Триван, додајући да ће демократе преостало време до пролећа следеће године, када се очекују избори, искористити да реализују зацртане обевезе, како би избори били одржани када Србија буде на путу укључења у Европску унију.

УРС ће, према речима потпредседнице те странке Сузане Грубјешић, у кампању кренути већ 2. октобра и то из "Београдске арене".

"Све странке су у кампањи, па тако и УРС. Званично почињемо 2. октобра из 'Београдске арене", јасна је Грубјешић.

Социјалисти су, како је навео посланик и портпарол Ђорђе Милићевић, у кампањи још од претходних избора.

"Свака озбиљна странка у кампању креће одмах по завршетку изборне утакмице", објаснио је Милићевић, који не брине да ли ће СПС успети да придобије велики број гласача, јер ће пред њих изаћи само са једним адутом - резултатима које су функционери те странке остварили обављајући државне функције.

Представници опозиције - ЛДП, СНС, ДСС и СРС поручили су да свака њихова активност на неки начин представља изборну кампању, иако још увек нису у "правој" кампањи.

Либерал Иван Андрић објаснио је, уз опаску да су странке владајуће већине увелико почеле изборну кампању, на шта су их "натерали катастрофални резултати власти", да се ЛДП као мала странка труди да "мање или више" све време буде у некој врсти кампање.

Тако је странка Чедомира Јовановића до 1. августа промовисала програм који је усвојен на Скупштини те странке, а са тиме ће наставити и од 1. септембра.

"Што се тиче 'адвертајзинг' кампање, ње неће бити до момента када буду расписани избори", прецизирао је Андрић, додајући да ће се главне поруке његове странке у тој кампањи односити на наставак суштинских реформи.

Заменик председника СНС Александар Вучић сматра да су све странке владајуће већине увелико у кампањи, а за напредњаке каже да са њом још нису почели, иако су били активни током целог лета.

СНС ће активности интезивирати од септембра и октобра, најавио је Вучић, додајући да се полако ради на мотивисању и подизању страначке инфраструктуре у циљу "победе и промене актуелног режима".

Окосница кампање напредњака биће запошљавање људи, стварање бољег амбијента за више инвестиција, више радних места и решавање тешке економске кризе.

ДСС је, како је рекао портпарол Петар Петковић, одређене припреме почела још у јуну, када је Главни одбор усвојио "прецизна и детаљна" организациона документа за кампању.

Окосница њихове кампање за изборе на које ће изаћи сами биће шест циљева - развој Србије, поштовање Устава по коме су Косово, Војводина и Рашка неотуђиви део Србије, очување војне неутралности, сарадња са свим земљама у свету, али на принципу равноправности и чистог рачуна, сарадња са РС на принципима дејтонског споразума, заустављање изумирања Србије.

Радикали су у кампањи од претходних избора, јер, како је по речима Вјерице Радете, свака "озбиљна" странка у кампању улази одмах након завршетка избора.

У "конкретнијој" кампањи ће, према Радети, бити како се буду приближавали избори, а грађане ће у њој подсећати да је Косово саставни део Србије и да треба да прекинемо било какве даље разговоре о чланству у ЕУ...

Марко Благојевић из Цесид-а сматра да још увек почела права изборна кампања, иако су странке, према његовом мишљењу, нон стоп у некој врсти кампање.

"Изборне кампање, која се одвија од расписивања до одржавања избора, још нема или је нема ни близу ономе каква ће бити након што избори буду расписани. Што се тиче кампање другим методама, тога има и није ни престала да постоји од последњих избора", објаснио је Благојевић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер