четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Представници "Српске листе" присуствовали седници "Скупштине Косова"; Вучић: Морали су да се врате; Халити: Позивамо их да сарађују по питању војске Косова
Хроника

Представници "Српске листе" присуствовали седници "Скупштине Косова"; Вучић: Морали су да се врате; Халити: Позивамо их да сарађују по питању војске Косова

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. март 2017.

 ПРИШТИНА - Седници председништва Скупштине Косова присуствовали су данас и политички представници Срба чиме су се и званично вратили у косовске институције након паузе од шест месеци.

Шефови посланичких група одржали су данас седницу на којој су срасправљали о термину одржавања следеће седнице Скупштине Косова, а састанку су присуствовали, поред Албанаца, и шеф Српске листе Славко Симић и потпредседник косовске скупштине из српске заједнице Слободан Петровић.

Српски посланици су бојкотовали рад косовског парламента од октобра 2016. године због противљења Закону о Трепчи који је, без подршке Срба, усвојен у Скупштини Косова.

Закон о Трепчи је био један од штетних закона по српску заједницу, оценили су српски представници и у том оквиру навели и законе о стратешким инвестицијама и имовини.

Посланици Српске листе су, узимајући у обзир интересе српског народа на Косову и Метохији као и сложену политичко-безбедносну ситуацију, одлучили да се врате у косовски парламент, пре свега да би искористили све могућности за спречавање формирања косовске војске и да би Приштини ускратили изговоре за неформирање Заједнице српских општина, изјавио је у недељу вече Танјугу шеф посланичког клуба те листе Славко Симић.

"У протеклом периоду је одсуство наших посланика из парламента било изговор за потпуно одсуство конструктивности косовских институција када је реч о проблемима и интересима српског народа, и за многе ствари се Приштина пред међународном заједницом изговарала одсуством Српске листе из институција. То им је, између осталог, био крунски аргумент за нечињење по питању формирања Заједнице српских општина", објаснио је Симић.

Одлука посланика Српске листе да замрзну учешће у раду косовског парламента је, према његовим речима, била принципијелна, али српски народ је, уз очиту прећутну сагласност међународне заједнице, у међувремену био изложен додатним притисцима и нападима на његова колективна права.

Симић је подсетио да су посланици Српске листе одлуку да замрзну учешће у раду парламента донели у октобру прошле године, након што је Приштина без консултација са српским политичким представницима донела штетан закон о Трепчи, а да је у међувремену усвојен и скандалозан закон о страшким инвестиција и донета одлука косовске владе којом је Приштина посегнула за имовином државе Србије.

"Кад год бисмо код представника међународне заједнице изражавали негодовање због оваквих потеза, увек би нам било узвраћено констатацијом да је требало да политичку борбу против тих аката поведемо унутар институција. Извесно је да ће институције у Приштини у блиској будућности ући и у процес формирања косовске војске, а српски политички представници не смеју да остану на маргини дешавања, већ се њихово противљење мора јасно чути унутар институција како нам се после не би пребацивало да нисмо искористили све демократске механизме и учинили све што је у нашој моћи да то спречимо", рекао је Симић.

Упитан да ли су посланици Српске листе одлуку донели у консултацијама са Београдом, Симић је рекао да је она донета у интересу српског народа на Косову и Метохији, и да се нада да ће Влада Србије показати разумевање за ову политичку одлуку.

Вучић: Морали су да се врате у парламент у Приштини, јер су после шест месеци хтели да им узму дозволу

Српски посланици су морали да се врате у парламент у Приштини, јер су после шест месеци хтели да им узму дозволу па да бирају неке друге српске посланике, њима послушне, рекао је данас премијер Александар Вучић, коментаришићи повратак Српске листе у косовску скупштину на Првој ТВ.

"Боље да се врате ови за које знамо да ће слушати Србе на КиМ, а не неки који ће слушати искључиво Албанце", рекао је Вучић.

То је њихова одлука и ми ћемо увек подржати одлуке које су разумне и рационалне, поручио је.

Одговарајући на питање о одржавању председничких избора на Косову и Метохији, Вучић је рекао да се они тако, по истим правилима, одржавају још од времена Демократске странке.

Наводећи да ОЕБС надгледа и контролише, упитао је: "Није ваљда да не верујете ОЕБС-у. Или би неки желели да не буде гласања на Косову или да се Србима с Косова каже да њихова воља не важи и да нису значајни. За нас јесу значајни и верујем да ће све бити у реду", поручио је премијер.

Халити: Позивамо Српску листу на сарадњу по питању војске

Заменик председника косовске скупштине Џавит Халити рекао је да посланици позивају Српску листу да се врати и сарађује по питању војске Косова, преноси данас "Кљан Косова".

"Ово је косовски парламент и они су његови чланови, требало би да бране права грађана који су гласали за њих", изјавио је Халити након састанка председништва скупштине, којем је присуствовао и лидер Српске листе Славко Симић, наводи приштинска телевизија.

"Надам се да ће они схватити да се налазе на Косову и да ће сарађивати, укључујући и питање војске", истакао је заменик председника косовске скупштине.

Истовремено, посланик скупштине Косова из покрета Самоопредељење Реџеп Селими рекао је да демаркација са Црном Гором и Заједница српских општина (ЗСО) неће проћи у скупштини упркос повратку Српске листе у косовски парламент, преноси данас "Газета Метро".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер