петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Представници СДС, Нове странке, "1 од 5 милиона" и Грађанског демократског форума предали Скупштини заједничку платформу
Хроника

Представници СДС, Нове странке, "1 од 5 милиона" и Грађанског демократског форума предали Скупштини заједничку платформу

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 08. март 2021.

 Представници 11 опозиционих политичких странака и организација предали су на писарници Скупштине Србије заједничку платформу о побољшању изборних услова за преговоре које би са властима требало да воде уз посредовање представника Европског парламента.

Међу тим странкама и организацијама су Социјалдемократска странка (СДС), Нова странка, Грађански демократски форум (ГДФ) и Покрет „1 од 5 милиона“.

Обезбеђење Скупштине Србије није дозволило да се предлог платформе за побољшање изборних услова преда на главном улазу, што су представници опозиције покушали, већ су упућени на споредан улаз.

Функционер СДС Константин Самофалов је новинарима рекао да 11 странака, организација и покрета „нису коалиција“ већ да су заједнички радили на платформи, и додао да је та платформа већ послата Европском парламенту.

По његовим речима, до преговора с властима о побољшању изборних услова долази захваљујући ангажовању представника Европског парламента, јер „власт не жели преговоре“.

„Идемо на преговоре с добром вољом, али нисмо оптимисти, не живимо у илузији да ће избори бити потпуно слободни“, рекао је Самофалов.

Самофалов је додао да остаје да се види у којој ће се форми водити дијалог с властима у Србији, с обзиром на то да је посланицима Европског парламента забрањено да путују због пандемије коронавируса.

„Видећемо када ће разговори почети, али важно је да почну што пре, да не буде у минут до 12, јер ће онда бити могуће само козметичке промене“, казао је Самофалов.

Он је рекао да су платформи за преговоре теме слобода медија, злоупотреба јавних финансија, функционерске кампање и притисак на бираче, и да су укључени и предлози невладиних организација ЦРТА, ЦеСид и Бироди.

Потпредседник Грађанског демократског форума Раде Вељаноски је рекао да је опредељење приликом израде платформе било да захтеви буду „у оквиру постојећих закона у Србији, као и европских стандарда и искустава“.

Вељаноски је рекао да „није реално инсистирати на максималистичким захтевима“ и да очекује да ће бити успостављен дијалог са влашћу.

Председник Нове странке Арис Мовсесијан је рекао да заједничка платформа представља „рам за преговоре“, као и да није толико проблем у изборним законима у Србији, колико у томе што се они не спроводе.

(Бета-Н1)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер