четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Представници опозиције поднели РТС и РЕМ захтеве у којима се тражи да те јавне институције "почну да поштују закон и медијске стандарде"
Хроника

Представници опозиције поднели РТС и РЕМ захтеве у којима се тражи да те јавне институције "почну да поштују закон и медијске стандарде"

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 12. јануар 2018.

 Опозиција је поднела Радио телевизији Србије (РТС) и Регулаторном телу за електронске медије (РЕМ) захтеве којима се тражи да те јавне институције почну да поштују закон и медијске стандарде.

Захтеве РТС-у и РЕМ-у су потписали председници Покрета слободних грађана, Народне странке, Левице Србије, Покрета за преокрет, странке Заједно за Србију, покрета Против диктатуре, Социјалдемократске странке, покрета Не да(ви)мо Београд, покрета Чувари Старог града, Демократске странке, Нове странке, покрета Доста је било и Српског покрета Двери. 

Како се наводи у саопштењу, "захтева се истинито, објективно, непристрасно и професионално информисање грађана, приступ опозиције јавном сервису и употреба законских овлашћења ради заштите права грађана и јавног интереса у случајевима очигледне и грубе злоупотребе медијског утицаја".

"Уколико на те, на закону засноване захтеве, не буде позитивно одговорено, опозиција ће се обратити домаћој и међународној јавности и позвати на одговарајуће акције", пише у саопштењу.

Тринаест опозиционих организација је у допису РТС-у истакло да "јавни сервис не испуњава законску дужност објективног и непристрасног информисања, чиме онемогућава и слободу стварања и изражавања мишљења грађана који су законом принуђени да такво кршење својих права још и финансирају".

"Посебно је незаконит рад Информативног програма РТС којим доминирају неједнака заступљеност власти и опозиције, очигледно фаворизовање једне политичке организације, али и нетачност и непотпуност информација које се односе на остале политичке субјекте", саопштено је.

Затражен је састанак са Управним одбором РТС како би се утврдили конкретни кораци ка побољшању стања и поштовању закона.

"Опозиција очекује да ће РТС на захтев за састанком и уподобљавањем програма прописаним медијским стандардима реаговати у најкраћем могућем року", наводи се.

Од РЕМ-а је посебним дописом затражено да "почне да врши своје надлежности и обезбеди поштовање основних професионалних и етичких принципа, те принципа медијског плуралитета и то применом конкретних законом предвиђених мера у случајевима повреде законских обавеза од стране јавних и комерцијалних емитера".

"Од Савета РЕМ-а није тражен састанак јер је за његове чланове већ формиран захтев да поднесу оставке. Објективно, потпуно и непристрасно информисање је не само елементарни предуслов демократије, законитости и легитимности изборног поступка, већ и Уставом гарантовано право свих грађана Републике Србије. Његово кршење производи неке од најтежих последица за демократско уређење Србије и њену стабилност", закључено је у саопштењу.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер