четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Представница УН Стефани Банкер изјавила да "никада до сада није видела овакву кризу"
Хроника

Представница УН Стефани Банкер изјавила да "никада до сада није видела овакву кризу"

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 16. март 2011.

Повећан ниво радијације у Јапану

Јапанска влада настоји да пружи помоћ лекара и обезбеди неопходне залихе хиљадама људи који су остали без хране, воде и крова над главом после катастрофалног земљотреса и цунамија. Истовремено, земља је у страху од нуклеарне катастрофе. Јапански функционери кажу да је радијација око нуклеарне електране оштећене у земљотресу достигла опасан ниво, после пожара који је избио у складишту за потрошено нуклеарно гориво.

Обраћајући се грађанима преко телевизије јапански премијер Наото Кан рекао је да је ниво радијације "веома висок" и да постоји опасност од даљег повишења. Становници који живи на мање од 30 километара око електране Фукушима позвани су да не излазе из својих домова.

Повећана радијација регистрована је чак и у Токију, 240 километара јужно од електране, али функционери кажу да ниво није опасан по здравље.

Јучерашњи пожар најновији је у низу инцидената у нуклеарној електрани Фукушима, чији системи за хлађење су почели да отказују после земљотреса и цунамија. У три друга реактора већ су се догодиле експлозије које су уништиле спољне зидове, а најновија се догодила јуче.

Међународна агенција за атомску енергију саопштила је да су је јапанске власти известиле да се пожар догодио у базену за складиштење шипки потрошеног нуклеарног горива, у рекатору број 4, и да се свакога сата у атмосферу ослободи радиоактивност 4 хиљаде пута већа од зрачења приликом рендгенског прегледа.

Сво осим неопходног особља евакуисано је из електране, а пожар је угашен нешто пре поднева по локалном времену. Екипе за ванредне ситуације у електрани наставиле су да пумпају морску воду у три оштећена реактора настојећи да спрече топљење шипки нуклеарног горива, што би могло да има катастрофалне последице.

Највећу забринутост изазива реактор број 2, за који функционери кажу да у њему вода за хлађење испарава брже него што могу да упумпају нову, тако да су јуче усијане шипке најмање два пута биле директно изложене ваздуху. Без воде која их хлади шипке би могле да почну да се топе и оштете заштитну кошуљицу која спречава да радијација доспе у околину.

Хуманитарна криза

У међувремену, на северу Јапана спасилачке екипе још се боре да блокираним и оштећеним путевима стигну до стотина хиљада људи чији градови и села су у петак уништени у земљотресу и потоњем цунамију. Званичници кажу да је до сада пронађено више од 2400 тела, а да се још хиљаде налазе на списку несталих.

Милиони бескућника, за то време, пате од хладноће и несташица хране, пијаће воде и струје. Достава потрепштина отежана је због уништене инфраструктуре. Власти такође кажу да им недостају пластичне кесе и мртвачки сандуци за тела погинулих које је море почело да избације на обалу.

Јапанска влада је саопштила да је 15 хиљада људи збринуто, а 450 хиљада евакуисано у друге делове земље. Више хиљада је још увек на списковима несталих, од којих је многе вероватно одвукао на пучину 10 метара висок плимски талас.

Размере троструке кризе - после земљотреса, цунамија и пожара у нуклеарном постројењу - су огромне. Представница Канцеларије УН за координисање хуманитарних послова,Стефани Банкер, изјавила је за Глас Америке "да никада до сада није видела овакву кризу."

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер