среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Председник Трилатералне комисије у Србији: Вучић је добар премијер, не видим разлог за ванредне парламентарне изборе
Хроника

Председник Трилатералне комисије у Србији: Вучић је добар премијер, не видим разлог за ванредне парламентарне изборе

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 16. октобар 2015.

 БЕОГРАД - Србија је на правом путу, влада добро функционише, те не видим разлог за ванредне парламентарне изборе, изјавио је председник српског огранка Трилатералне комисије Јован Ковачић

"Разумем политичке разлоге, али не видим потребу за одржавањем ванредних парламентарних избора", каже за Танјуг Ковачић и додаје да би они, на шест месеци до годину дана, одложили важне реформе и процесе који треба да ојачају инситуције Србије и учврсте систем на коме држава почива.

"(Александар) Вучић је први премијер који је 'ухватио вола за рогове'. Суочио се са огромним проблемима и кренуо да их решава. Не видим да би пријатељи Србије желели да се ту нешто много промени", истиче Ковачић.

"Наравно, свако има неко своје мишљење, неко се неће сложити са мном да је Вучић добар премијер, али ја то говорим као трећа страна, нисам члан партије. Мислим да је подршка коју ужива довољно јасна и гласна у погледу тога шта Србија мисли о томе у ком правцу земља иде", додао је.

Правац којим Србија сада иде - ни превише на исток, ни превише на запад - је добар, истиче Ковачић, иначе и председник тхинк-тханк организације Еаст Wест Бридге, и додаје: 

"Ако је чланство у ЕУ 'свети грал', потрага за нијим је много битнија. То је наше правдање за огроман труд који улажемо да би остварили тај циљ".

Ковачић наводи да разуме политичке разлоге за одржавање ванредних парламентарних избора, који се тичу Војводине, рејтинга и тешких питања која се пред Србијом налазе, али истиче да ти проблеми нису изненђање и да је Влада Србије до сада "врло добро навигарила кроз те турбулентне воде". 

"Ми смо знали да ће ту бити тешких проблема. Али, са овом популарношћу и подршком коју влада има, на основу свих анкета, мислим да су избори један - могуће и нужан корак - али корак који ће нас доста закочити на путу реформи", каже Ковачић.

На питање како види поједине процене да су избори можда баш у функцији наставка реформи, због супротних ставова унутар државног руководства по појединим важним питањима, Ковачић каже да премијер најбоље зна ко кочи и ко како ради у његовој влади.

Али, додаје, гледајући са стране, не види са ким би Вучић данас на политичкој сцени Србије могао ту владу да "оплемени".

Исто, каже, важи и за потенцијане тежње спољног фактора да се у владу уведу нови партнери: "Имали су друге, па је све било дивно и красно, али једноставно нису испуњвали".

О интересима спољног фактора у Србији, Коначић каже да не постоји само један, већ безброј индивидуалних државних интереса и појединачних, понекад сукобљених, интереса унутар једне исте државе, али да Србија тиме не треба да се бави, већ искључиво оним што је њен интерес.

"Подвуцимо црту код тога шта је за Србију најбоље, јер се све мења. Погледајте само шта се десило сад са ЕУ. Ми имамо сад један дуг процес пред нама, који ће бити пут тешких задатака, јер покушавају да нас доведу у позицију таоца Приштине и да наш пут ка ЕУ зависи од релаизације договора из дијалога", наводи Ковачић.

То је додаје, тотална грешка и то је оно што треба да буде у нашем фокусу, а не интереси великих сила, којих је увек било и биће.

"Велике силе у својим сукобима увек користе треће земље. Ми смо по много чему статистичка грешка за једну Америку или Русију. Они се нас сете кад виде прилику да се ту сукобљавају или да извуку неке поене, а ми мормао да градимо наше институције, да се што боље носимо са проблемима и имамо што бољу преговарачку позицију. Инситуције су те које чине једну земљу јаком", наглашава Ковачић.

Као пример, он наводи Белгију, где две године прођу без владе и ништа страшно се не дешава - инситуције раде своје, сви знају шта треба да раде, систем вредност, пословања, кодекс друштва и све што чини једно друштво - је на свом месту. 

"То је оно чему ми морамо да стремимо. То је наш највећи задатак, а избори - одгодиће то сигурно, али, нека то паметнији одлучују", каже он.

Једино јаке инситиуције, понавља, могу да одрже Србију и припреме је за оно што нас чека.

"А са друге стране, тај рок од пет година - за пет година ћемо да видети како ће да изгледа и Европа и свет. Јавља се још једна алтернатива, она се сада само назире на хоризонту, али играће све већу улогу у свету и зове се БРИКС (Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужноафричка Република). Они су изузетно јаки и по финансијама и војној моћи, а иако је удружење за сада искључциво на финансијским основама, не знамо како ће бити то за пет година", каже Ковачић.

Србија зато, додаје, треба да држи своје опције отвореним, све док себе не ојача и не заузме место које јој припада.

"Ово је за сада најбољи пут, користи све што је добро са свих страна. Не затварати врата Русији, не мешати се у америчке послове, него направити што већу сарадњу са свим државама. Што више разних државника долази у Београд и овде разговарају то чини Србију јачом и већом", закључује Ковачић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер