уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Председник Таџикистана Емомали Рахмон затражио да га “мање хвале”
Хроника

Председник Таџикистана Емомали Рахмон затражио да га “мање хвале”

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 22. фебруар 2019.

Председник Таџикистана Емомали Рахмон затражио је да га мање хвале, јер је оценио да се претерано певају песме у његову част, пренела је државна телевизија.

Рахмон (66) на челу Таџикистана од 1992. године, изразио је "забринутост" због претеране промоције његове личности у музичким видео спотовима.

"Председник је дао инструкције надлежнима у Одбору за електронске медије да се више хвале неуморни рад становништва, важна достигнућа земље и изузетна природа", навела је телевизија.

Владина пропаганда редовно приказује Рахмона као спаситеља који је успоставио национално јединство после грађанског рата који је уследио после независности Таџикистана. Рахмон ужива титулу шефа нације, што омогућава њему и његовој породици доживотни имунитет и разне друге привилегије.

Култ личност је присутан у скоро свим бившим совјетским републикама у централној Азији.

И у суседном Узбекистану недавно је саопштено да не треба толико хвалити председника Шавката Мирзијојева.

Узбекистански орган задужен за музичку индустрију саопштио је недавно да председнику нису потребне "рекламе уметника" након што се појавио музички спот "Селфи с мојим председником". Та песма која се редовно приказује на тамошњим популарним каналима, критикована је на друштвеним мрежама.

Председник Туркменистана, бивши стоматолог Гурбангули Бердимухамедов такође је затражио 2006. године, када је дошао на власт, да га не хвале као претходника Сапармурата Нијазова, који је преминуо те исте године. Међутим и Бердимухамедов је касније развио свој култ личности и на главном тргу Ашхабада је подигнута његова златна статуа.

У Казахстану, председник Нурсултан Назарбајев, на власти скоро 30 година, има свој празник и неколико музеја њему посвећених. Био је инспирација и за трилогију филмова о његовом животу.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер