петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Председник Пољске ставио вето на два од три спорна правосудна закона због којих Пољској прете санкције у ЕУ
Хроника

Председник Пољске ставио вето на два од три спорна правосудна закона због којих Пољској прете санкције у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 24. јул 2017.

Председник Пољске Анџеј Дуда неочекивано је саопштио да ће ставити вето на два од три закона контроверзне правосудне реформе због које Пољској у Европској унији прете санкције, јер промене у правосуђу јесу потребне, али се не слаже са тиме да генерални тужилац, истовремено министар правде добије појачана права у избору судија и рада судова.

"Пољској је веома потребна реформа правосуђа, али мудра реформа која ће појачати осећање да постоји правда", казао је председник Дуда. 

Он је упозорио да је око те реформе коју су по хитном поступку без јавне расправе, упркос отпору опозиције и демонстрацијама десетина хиљада Пољака широм земље, прогурали владајући конзервативци обавио врло широке консултације са низом стручњака и правника. 

"Жалим што ми Закон о Врховном суду није представљен у фази предлога, зато је одлука следећа: стављам вето на Закон о Врховном суду и истовремено на Закон о Националном судијском савету", казао је Дуда. 

Већ девети дан не јењавају бурни протести десетина хиљада Пољака у преко 80 градова широм земље и испред пољских амбасада у 20 градова Европе када свако вече масе излазе пред судове са запаљеним свећама у рукама да захтевају од председника Дуде да стави вето на три закона правосудне реформе уз скандирање "слободни судови", "три пута вето" и "буди мушко, стави вето".

Ти закони реорганизују рад општих судова, уводе политицка номиновања у Национални судијски савет који су до сада бирале саме судије, а који надзире независност судова од политичара и распуштају Врховни суд да би нове судије изабрао министар правде.

Вето шефа државе значи да ће о та два кључна закона који су изазвали највише протеста морати поново да расправља парламент и да покуша квалификованом већином од три петине посланика, колико владајућа странка не може да окупи, да покуша да вето надгласа.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер