четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Председник општине Прешево Шћиприм Арифи: У случају размене територија нереално је да само Прешево буде припојено Косову, а да то не буду и Бујановац и Медвеђа
Хроника

Председник општине Прешево Шћиприм Арифи: У случају размене територија нереално је да само Прешево буде припојено Косову, а да то не буду и Бујановац и Медвеђа

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 17. август 2018.

 „Ми желимо снажно и јако Косово, са севером као саставним делом, по цену да општине Прешево, Бујановац и Медвеђа остану у саставу Србије“, рекао је у изјави за косовску ТВ Дукађини Шћиприм Арифи, председник Општине Прешево и лидер албанске Демократске алтернативе (ДА).

Он је оценио да је Тачијева изјава о „промени граница тема о којој се може разговарати, али да она нужно не представља и размену територија између Београда и Приштине“.

– Нереално је да само Прешево буде припојено Косову у случају размене територија, а да то не буду и Бујановац и Медвеђа. Отуда или пакет аранжман или остајемо ту где јесмо у саставу државе Србије – прецизирао је Арифи. Он је подсетио и на став опозиционих партија у Скупштини Косова које су против размене територија, као и на противљење „овом пројекту“ од стране САД, Немачке и Велике Британије.

Овакав став Арифија је потпуно другачији од ставова Рагмија Мустафе, експредседника прешевске општине и председника опозиционе Демократске партије Албанаца (ДПА) који је након боравка у Приштини изјавио да је „једино рационално решење за Албанце из Прешевске долине да буду у саставу Косова“. Предлог о размени територија наишао је и на подршку председника Општине Бујановац Шаипа Камберија у нешто умеренијој форми, али по оцени албанских аналитичара ова тема ће бити актуелна у светлу предстојећих избора за нови састав Националног савета Албанаца (НСА).

– Ово је тема која увек буди пажњу, и биће корисна, само видећемо колико, на изборима за НСА који предстоје на јесен. Већина обичних грађана дели мишљење да у овом тренутку размена територија није реалност и да би то довело да радикализације ситуације у општинама на југу Србије – оцењују саговорници Данаса из албанског политичког корпуса на југу Србије.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер