петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Председник Либана Мишел Аун: Саудијска Арабија киднаповала и заточила премијера Саада ал Харирија
Хроника

Председник Либана Мишел Аун: Саудијска Арабија киднаповала и заточила премијера Саада ал Харирија

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 15. новембар 2017.

Председник Либана Мишел Аун изјавио је да је либански премијер Саад Харири заточеник Саудијске Арабије, након Хариријеве изненадне оставке 4. новембра, објављене у Ријаду.

Аун до сада није оптуживао краљевину да је притворила Харирија, али је данас пооштрио реторику.

"Нема оправдања да господин Харири не долази назад после дванаест дана, тако да сматрамо да је у заточеништву и притворен, што је противно Женевској конвенцији", оценио је председник Либана, преноси АФП.

Харири је изненада објавио своју оставку у унапред снимљеном обраћању преко саудијске телевизије, што је изазвало кризу у Либану.

Он је том приликом осудио Иран и либански проирански Хезболах да даве Либан.

Од тада се увелико спекулише о његовој слободи кретања. У свом првом интервјуу за либанску телевизију после оставке у недељу увече, Харири је рекао да се ускоро враћа у Либан и да може слободно да се креће.

"Не можемо донети одлуку о оставци која је поднета у иностранству", навео је Аун на Твитер налогу, додавши: "Допустите му да се врати у Либан да поднесе оставку или да размисли о својој одлуци или да дискутује о својим мотивима".

Такође је написао да се не може више чекати и губити време јер су државни послови паралисани, али је додао да је земља сигурна економски, финансијски и што се тиче безбедности.

Оставка Харирија брзо је схваћена као ново сучељавање између сунитске Саудијске Арабије, важног савезника Харирија, и шиитског Ирана, главног патрона либанског Хезболаха.

Француски председник Емануел Макрон поновио је у уторак да би желео да Харири може да се врати у Либан као што је најавио.

Француска је у међувремену појачала везе с главним учесницима догадјаја у региону имајући у виду да је Либан њен бивши протекторат.

 

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер