петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Председник Интерпола у посети Србији
Хроника

Председник Интерпола у посети Србији

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 11. септембар 2018.

 Потпредседник Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова др Небојша Стефановић и председник Међународне организације криминалистичке полиције Интерпол Менг Хонгвеј истакли су данас у Београду да је српска полиција већ пету годину заредом међу десет најбољих чланица Интерпола.

- Република Србија има јаку, снажну и интензивну сарадњу са Интерполом. Само у овој годину, до краја августа, по међународним потерницама на захтев Републике Србије ухапшено је 149 особа, док смо ми по међународним потерницама других држава ухапсили 67 лица на територији наше земље - истакао је Стефановић.

Министар је истакао да Република Србија придаје изузетан значај сарадњи са Интерполом, јер је та организација омогућила неупоредиво бржи проток и размену информација о особама која представљају безбедносни ризик или су починиле неко кривично дело.

- Србија намерава да настави апсолутно јачање и регионалне полицијске сарадње, за коју сматрамо да је веома значајна, посебно кроз свакодневне контакте и размену информација између криминалистичких полиција држава из нашег окружења. То је гарант да ћемо кроз смањивање бирократије, убрзавање информација и процедура имати бржу и ефикаснију сарадњу - рекао је Стефановић.

Министар је најавио да ће Република Србија, у сусрет наредној Генералној скупштини Интерпола која ће се ове године одржати у Уједињеним Арапским Емиратима, упутити писмо свим државама чланицама у којем ће истаћи своју аргументацију против захтева такозване државе Косово за пријем у ову међународну полицијску организацију.

„Упутићемо писмо користећи аргументе који су утемељени у међународном праву, резолуцијама Савета безбедности Уједињених нација и резолуцијама које је Генерална скупштина Интерпола усвојила на прошлогодишњем заседању, а које кажу да само држава чланица Уједињених нација може постати чланица Интерпола. Дакле ми само желимо поштовање међународног права и ја сам Хонгвеја обавестио, наравно поштујући неутралност председника Интерпола, о нашим аргументима и о томе да ће Србија упутити писмо свим државама чланицама ове међународне организације - истакао је Стефановић.

Председник Интерпола Хонгвеј истакао је да је Република Србија, једна од кључних чланица ове међународне полицијске организације.

- У последњих пет година Србија се налази међу десет најбољих чланица Интерпола и активно учествује у свим активностима ове организације и даље велики допринос размени података. Свакако желимо и да унапредимо сарадњу са Србијом - рекао је Хонгвеј.

Хонгвеј је данас изјавио да та организација захтеве чланица за подизање потерница разматра на основу интерне правне регулативе и након тога доноси одлуку да ли је захтев у складу са прописима.

- Сматрам да имамо одличну комуникацију са Србијом и успешно решавамо посојећа питања - рекао је Хонгвеј у Палати Србија након састанка са министром унутрашњих послова Небојшом Стефановићем одговарајући на питање какав је став Интерпола о потерницама Србије на којима су косовски Албанци.

- Када чланица наше организације поднесе молбу за подизање потернице ми у Интерполу имамо регулативу и на основу тих правних папира размотримо молбе сваке чланице организације и доносимо одлуку да ли су молбе у складу са нашим прописима - рекао је Хонгвеј.

Хонгвеј је додао да Интерпол не доноси никакву посебну одлуку за поједину молбу.

- У случају када је једна чланица поднела молбу са којом се не слаже са другим чланицама инсистирамо да се међу чланицама Интерпола обаве инетерне консултације до постизања заједничког догвора - рекао је шеф Интерпола.

Стефановић је упитан да прецизира о каквим налозима суда је реч, а које је помињао јуче када рекао да ће надлежни поступити по њима у случају посете косовског председника Хашима Тачија југу Србије, одговорио да владавина права подразумева да се поступа по налозима суда.

- Знамо да постоје одређени судски налози и свако лице за којим постоји потерница биће процесуирано по закону, Када судови дају налог сви остали морају да га испуњавају - рекао је Стефановић.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер